13.03.2021

Rekord zachorowań w kraju. W Suwałkach zamknięty oddział szpitala, ale niewiele zakażeń

Najwięcej w tym roku - 21 049 zakażeń zostało potwierzonych w Polsce w tę sobotę. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarły 343 osoby.

Ostatniej doby w kraju przeprowadzono 73 200 testów na koronawirusa. W szpitalach leży 19 541 osób, w tym ponad 2 tysiące - dokładnie 2 011 pod respiratorami. Na kwarantannie przebywa 310 551 osób.

Od dzisiaj obostrzeniami, obok woj. warmińsko-mazurskiego, objęte jest pomorskie, a od poniedziałku galerie handlowe, kina i teatry, baseny i obiekty sportowe zostaną zamknięte także w województwach mazowieckim i lubuskim. Uczniowie klas I-III będą objęci nauką hybrydową.

Minister zdrowia zapowiada rozrzeszenie lockdownu na kolejne regiony, jeżeli oczywiście sytuacja będzie się pogarszać.
W naszym województwie najgorsza sytuacja panuje w Białymstoku i powiecie białostockim, gdzie wczoraj zanotowano w sumie 126 zakażeń i 1 zgon, a dzisiaj potwierdzono 163 nowe przypadki, a także  w mniejszej od Suwałk Łomży i powiecie łomżyńskim, gdzie piątek przyniósł 147 przypadków, a sobota 124 i 1 zgon.

W Suwałkach w czwartek i piątek notowano po 21 nowych zakażeń i po 1 zgonie, dzisiaj mamy potwierdzonych 10 przypadków, a  w powiecie suwalskim wczoraj i dzisiaj po 6. W Augustowie wczoraj było 11, a w sobotę 4 i 1 zgon, natomiast w Sejnach w piątek 8, a dzisiaj 4 zakażenia. 

- Dla nas najważniejsze jest, ile osób choruje ciężko, trafia do nas i muszę przyznać, że trzecia fala, odpukać, do nas nie dotarła, od początku roku mamy w miarę stabilną sytuację - mówi Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. - W piątek mieliśmy 45 pacjentów, w tym 5 wymagało podłączenia do respiratorów. 

Przypomnijmy, że w szczycie drugiej fali, w listopadzie, w suwalskim szpitalu leżało 97 osób chorych na COVID-19, w tym 16 pod respiratorami.

- Nie wiem, dlaczego w naszej części województwa występuje mniej zakażeń - mówi Adam Szałanda. - Może nabieramy odporności stadnej, bo stosunkowo duża liczba mieszkańców Suwalszczyzny objawowo czy bezobjawowo przechorowała już COVID-19, postępują szczepienia, a o tej porze roku nie ma  krajowych turystów, no i gości z zagranicy. 

W Suwałkach i powiecie suwalskim mieszka około 105 tys. osób. Do tej pory mieliśmy potwierdzonych ponad 4 tys. zakażeń. Ta liczba jest wielokrotnie wyższa. Każdy z nas zna kogoś, kto miał objawy koronawirusa, ale nie potrzebował pomocy lekarskiej, przechorował COVID w domu i nie zgłaszał tego faktu do sanepidu. 

Pierwszy test nie wykrył infekcji

W czwartek po południu w suwalskim szpitalu wstrzymane zostały przyjęcia na Oddział Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z odcinkiem Diabetologii. Gorzej poczuł się pacjent, u którego dwa dni wcześniej, podczas przyjęcia do szpitala, wynik testu na obecność koronawirusa dał wynik negatywny.

Ponowne badanie potwierdziło już zakażenie i to nie tylko u tego pacjenta, ale też u dwóch innych, z którymi "chodził na papierosa".

- Te osoby zostały przeniesione na oddziały covidowe, a na tym oddziale chorób wewnętrznych codziennie przeprowadzamy testy pacjentów i personelu. Jeżeli wyniki będą negatywne, w poniedziałek wznowimy przyjecia - mówi Adam Szałanda.

Szczepienia i testy, nawet z Biedronki

Także w poniedziałek w suwalskim szpitalu rozpoczna się szczepienia osób przewlekle chorych. W tej grupie najwięcej będzie pacjentów onkologicznych. Liczba dializowanych sięga około 70. Pod opieką stacji dializ było więcej osób, niestety spora ich część zmarła podczas pandemii.

Tylko szpitalny punkt zdolny jest zaszczepić tygodniowo około 500 osób. Problemem, tak jak kilkunastu innych w mieście i wszystkich w kraju, jest brak szczepionek. 

Zapewne zwiększy się za to liczba testowanych. Od poniedziałku testy w cenie 49,99 zł za sztukę będą dostępne w sieci Biedronka, sprzedaż zapowiada także Lidl. Wedlug specjalistów, największą zaletą wynikająca z ich zakupu i przeprowadzenia samobadania będzie zaspokojenie ciekawości, czy mamy przeciwciała.

Odpłatnie testy możemy już zrobić także w Szpitalu Wojewódzkim. 1 marca w szpitalnym Medycznym Laboratorium Diagnostycznym i Mikrobiologicznym uruchomione zostały komercyjne badania na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG (metoda ELISA).

WD

 


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.06.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
06.05.2024

Szukam

06.05.2024

Kierowca C+E (HDS)

06.05.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie