25.12.2020

Transgraniczny Obszar Funkcjonalny. Nowe kąpieliska i szlaki

Rozpoczęły się konsultacje społeczne online elementów projektu realizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej pt. „Identyfikacja kluczowych elementów transgranicznego funkcjonalnego obszaru turystycznego na pograniczu polsko – litewskim”.

Konsultacja potrwają do 8 stycznia 2021 r.

Do tego czasu możliwe będzie wyrażenie opinii o projekcie online. Materiały do konsultacji oraz formularz, na którym można wyrazić swoje uwagi (opinie w języku polskim) są dostępne pod linkiem:

https://www.kreatus.eu/co-nowego/konsultacje-spo%C5%82eczne-element%C3%B3w-raportu-ko%C5%84cowego-identyfikacja

Uwagi zostaną wzięte pod uwagę przy formułowaniu ostatecznej treści raportu.

Ewentualne pytania należy kierować na adres mali: biuro@kreatus.eu

W ramach realizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej projektu pt. „Identyfikacja kluczowych elementów transgranicznego funkcjonalnego obszaru turystycznego na pograniczu polsko - litewskim” samorządy polskie i litewskie zawarły porozumienie, którego celem jest m.in. rozwój turystyki na obszarze:

strona litewska - rejon łoździejski, rejon kalwaryjski, rejon wyłkowyski

strona polska - miasto Sejny i gminy: Sejny, Giby, Krasnopol, Puńsk, Rutka-Tartak, Szypliszki i Wiżajny.

Przypomnijmy, że 14 marca 2018 r. samorządowcy z Polski: Gminy Puńsk, Gminy Rutka Tartak, Gminy Giby, Gminy Sejny, Miasta Sejny, Gminy Szypliszki, Gminy Wiżajny oraz litewscy: Rejonu Łoździejskiego, Rejonu Kalwaryjskiego, Rejonu Wiłkowyskiego podpisali deklarację „o podjęciu wspólnych prac umożliwiających Rządom Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz organom Unii Europejskiej podjęcie decyzji o utworzeniu polsko-litewskiego transgranicznego obszaru funkcjonalnego w celu poprawy poziomu życia mieszkańców obszaru pogranicza polsko-litewskiego. Do projektu przystąpiła też nieco później gmina Krasnopol.

W wyniku dotychczasowych prac opracowano cztery koncepty rozwoju transgranicznych produktów turystycznych, które mogą się opierać na połączeniu polskiej i litewskiej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej.

 

 

Wykaz projektów:

1.MAGICZNE POGRANICZE.

1.1. Baśniowy szlak pogranicza

1.2. Transgraniczny szlak miłości od jeziora do jeziora

1.3. Żywa historia i kultura pogranicza

1.4. Park Rzeźby Mejera „Sztuka &Natura

1.5. Transgraniczny szlak książkonoszy

 

2. TAJEMNICZA KRAINA JAĆWINGÓW

2. 3. ZIELONE ZACISZE – NIESPIESZNA TURYSTYKA I ZDROWE ŻYCIE

3.1. Trasa rekreacyjna „przy granicy”

3.2. Rozwój infrastruktury turystycznej wokół Trójstyka Marycha

3.3. Rozwój transgranicznego szlaku wodnego rzeki Szeszupy – część PL

3.3. Rozwój transgranicznego szlaku wodnego rzeki Szeszupy – część LT

3.4. Utworzenie kąpieliska w Sumowie, gmina Sejny

3.5. Budowa transgranicznego szlaku wodnego Polska-Litwa (Hołny-Gaładuś)

wraz z infrastrukturą

3.6. Przygotowanie infrastruktury turystycznej na granicy polsko-litewskiej.

3.7. Szlak wokół jezior

3.8. Mały park rozrywki i rekreacji na biegunie zimna

3.9. Zwiększenie atrakcyjności Gospodarstwa Agroturystycznego „Daniłowce”

– cz. I

3.9. Zwiększenie atrakcyjności Gospodarstwa Agroturystycznego„Wierśnianka”

 3.10. Przywrócenie historycznego Traktu Królewskiego łączącego Berżniki z

Kapčiamiestis

3.11. Pętla turystyczna pomiędzy parkami regionalnym Veisiejai i Meteliai

3.12. Rozbudowa kąpieliska Szelment

 

4. WSPÓLNE DZIEDZICTWO

4.1. „Szlak dworski” - oferta edukacyjno-turystyczna Fundacji Pogranicze

4.1. Przygraniczna sieć dworskiej kultury i tradycji – rozwój oferty turystycznej dworu w Aštrioji Kirsna

 4.1. Na ścieżkach dworskich legend – dwór w Paežeriai i inne dwory pogranicza polsko-litewskiego

4.1. Międzynarodowe Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne w Hołnach Mejera

4.2. Rozwój turystycznej oferty muzealnej w Gminie Puńsk

4.2. „Szlak muzealny – stworzenie szlaku muzealnego pogranicza

4.2. Rozwój oferty Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w

Sejnach

4.2. „Szlak Muzealny – utworzenie transgranicznego szlaku muzealnego”

Miejsce urodzenia Jonasa Basanavičiusa jako oddział Litewskiego Muzeum

Narodowego

4.3. Centrum kuchni pogranicza w Wiżajnach

 

Niektóre projekty byłyby swoistą kontynuacją wcześniejszej polsko –litewskiej współpracy. Np.Fundacja Antanasa Baranauskasa "Dom Litewski" w Sejnach oraz wspólnota wiejska w Meteliai w rejonie łoździejskim „Tarp Dusios ir Metelio”(między jeziorami Dusia i Meteliai) realizowały już w 2018 roku  program pt. "Tu żyjemy i pracujemy razem" (dofinansowany przez unijny program INTERREG Litwa - Polska). 

Celem projektu jest ograniczenie wykluczenia społecznego i kulturowego oraz poprawa jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich w gminach Sejny i Meteliai, W programie projektu był m.in. spływ kajakowy, pieszy rajd w Meteliai, warsztaty w pracowni gliny oraz z uprawy lewendy, tkanie sieci oraz wędkowanie w Meteliai, a także trzy integracyjne spotkania w Sejnach i Meteliai.

 

 

Wcześniej w Domu Litewskim w Sejnach mieszkańcy Sejneńszczyzny oraz Meteliai brali udział w szkoleniu na temat architektury ogrodowej. Szkolenie prowadził agronom, lektor Uniwersytetu im. Aleksandra Stulginskiego Tautvydas Gurskas oraz specjalistka ds. zalesień Ieva Zovaitė.

Przypomnijmy, że 14 marca 2018r. samorządowcy z Polski: Gminy Puńsk, Gminy Rutka Tartak, Gminy Giby, Gminy Sejny, Miasta Sejny, Gminy Szypliszki, Gminy Wiżajny oraz litewscy: Rejonu Łoździejskiego, Rejonu Kalwaryjskiego, Rejonu Wiłkowyskiego podpisali deklarację „o podjęciu wspólnych prac umożliwiających Rządom Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz organom Unii Europejskiej podjęcie decyzji o utworzeniu polsko-litewskiego transgranicznego obszaru funkcjonalnego w celu poprawy poziomu życia mieszkańców obszaru pogranicza polsko-litewskiego. Do projektu przystąpiła też nieco później gmina Krasnopol.

 W wyniku dotychczasowych prac opracowano cztery koncepty rozwoju transgranicznych produktów turystycznych, które mogą się opierać na połączeniu polskiej i litewskiej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej. Będą one rozwijane w następujących grupach roboczych:

Z myślą o funduszach UE

Projekt Transgranicznego Polsko - Litewski Obszaru Funkcjonalnego już wcześniej zyskał poparcie m.in. polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przyznało w 2018 roku 122 985,00 zł na realizację zadania p.n. „Budowa relacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych mieszkańców stref przygranicznych Polski i Litwy.”

Jesienią 2018 roku zakończył się cykl konsultacji społecznych na temat programu dla mającego powstać Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego. Celem była szeroka debata dotycząca lokalnych relacji polsko-litewskich i zebranie materiałów do diagnozy oczekiwań ludności zamieszkującej na pograniczu polsko-litewskim co do zakresu potrzeb rozwoju relacji bilateralnych w aspekcie gospodarczym, infrastrukturalnym, współpracy kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i wspólnego rozwiązywania lokalnych problemów i bezpieczeństwa.

W spotkaniach i dyskusjach brali udział m.in. działacze samorządowi i lokalni przedstawiciele życia gospodarczego, nauczyciele, działacze kultury i zwykli mieszkańcy.

Wypracowano szereg wniosków, propozycji, postulatów w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego pogranicza.

Dla Sejn i współpracujących samorządów w praktyce funkcjonowanie obszaru funkcjonalnego sprowadza się do zdobywania funduszy na realizację potrzebnych inwestycji: m.in. drogi, komunikację, tworzenie miejsc pracy czy współpracę międzynarodową.

Polscy i litewscy samorządowcy liczą na to, że w nowej perspektywie po 2020 roku wspólnie uda się pozyskać fundusze, które będą zarezerwowanie w budżecie UE dla obszarów przygranicznych.

 

WYG

Na fot. Polsko - litewskie spotkania w Meteliai.

Foto: Dom Litewski w Sejnach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.11.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
10.05.2024

Staż

09.05.2024

KIEROWNIK BUDOWY

Dodaj nowe ogoszenie