02.06.2019

Trasa rowerowa August Velo z Polski na Białoruś już otwarta. Jest dokument o współpracy

Od niedzieli, 2 czerwca można już oficjalnie korzystać ze szlaku turystycznego August Velo. Jego uroczystego otwarcia dokonali Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego i Władimir Krawcow, przewodniczący Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego.

To ważne wydarzenie dla partnerów, ponieważ August Velo jest kolejnym wspólnym produktem turystycznym o charakterze transgranicznym. Spotkanie włodarzy obu regionów stało się też okazją do podpisania dokumentu dotyczącego kierunków dwustronnej współpracy.

Otwarcie szlaku miało miejsce w Dąbrówce na Białorusi, gdzie spotkały się obie delegacje – polska i białoruska.

− Cieszy mnie fakt otwarcia nowej trasy rowerowej – symbolicznego dla obu stron szlaku, biegnącego w strefie Kanału Augustowskiego – mówił podczas spotkania z przedstawicielami władz obwodu grodzieńskiego, marszałek Artur Kosicki. – Wszystkie nasze działania podnoszące jego atrakcyjność są niezwykle cenne, bo w ślad za nimi będzie rosło zainteresowanie turystów, a to ma swój ekonomiczny wymiar i przysporzyć może terenom przygranicznym nowych miejsc pracy, co bezpośrednio wpłynie na poziom życia mieszkańców naszych regionów. Natomiast przewodniczący Władimir Krawcow podkreślił, że August Velo to trasa, otwierająca możliwości dla obu krajów i pozwalająca ludziom lepiej się poznać.

Rowerem z Białorusi do Polski

Szlak August Velo, biegnący od miejscowości Mikaszówka (Polska) do Grodna, został wytyczony i oznakowany w ramach projektu „Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w turystyce poprzez rozbudowę infrastruktury obwodu grodzieńskiego”, realizowanego przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego we współpracy z Departamentem Sportu i Turystyki Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. Inicjatywę wsparło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Projekt ten ma na celu rozwój przedsiębiorczości w turystyce poprzez poprawę infrastruktury białoruskiej części Kanału Augustowskiego. A w jego ramach realizowane są też wspólne działania, promujące Kanał Augustowski – transgraniczny szlak wodny, łączący oba kraje.
Ale August Velo to dopiero pierwszy etap rozwoju tego typu infrastruktury na polsko – białoruskim pograniczu. W planach jest kolejna inwestycja – polski odcinek August Velo od przejścia granicznego w Rudawce do Mikaszówki, gdzie połączy się z Green Velo i szlak rowerowy Białowieża Velo, który będzie jego przedłużeniem z Grodna do Białowieży.

– Tym samym powstanie całkowicie nowy transgraniczny produkt turystyczny, łączący dwie najbardziej rozpoznawalne atrakcje turystyczne naszych regionów: Kanał Augustowski i Puszczę Białowieską – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Po oficjalnym otwarciu szlaku, nadszedł czas na jego wypróbowanie. Przedstawiciele obu delegacji udali się rowerami na przejście graniczne Lesnaja – Rudawka na Kanale Augustowskim, by przekroczyć, podobnie, jak robią to turyści, granicę polsko – białoruską.

Dyskusja o współpracy

Kolejnym punktem były rozmowy o możliwościach rozwoju współpracy dwustronnej. Wśród tematów, znajdujących się w agendzie spotkania, które odbyło się w Augustowie były m.in. gospodarka, inwestycje, handel zagraniczny i przedsiębiorczość, współpraca transgraniczna oraz współpraca w dziedzinie rolnictwa, turystyki czy kultury.

Podsumowaniem tych rozmów było podpisanie przez Artura Kosickiego i Władimira Krawcowa dokumentu w sprawie kierunków współpracy dwustronnej Województwa Podlaskiego Rzeczypospolitej Polskiej i Obwodu Grodzieńskiego Republiki Białorusi na lata 2019-2021.
− Dziś omówiliśmy wiele spraw związanych z naszymi krajami. Dotyczą one różnych dziedzin, między innymi gospodarki – powiedział po spotkaniu przewodniczący Władimir Krawcow. – Porozumienie, które podpisaliśmy to mapa drogowa współpracy – podkreślił z kolei marszałek Artur Kosicki. – Współpraca z Białorusią ma objąć kwestie związane z gospodarką, wsparciem przedsiębiorczości, by lepiej funkcjonowała. Ważna jest też ochrona dziedzictwa kulturowego na Grodzieńszczyźnie.

Kierunki wspólnego działania

Dokument uszczegóławia podpisaną dwa lata temu deklarację o współpracy pomiędzy województwem podlaskim i obwodem grodzieńskim. W dokumencie znalazły się zapisy mówiące m.in. o wymianie informacji na temat wydarzeń gospodarczych, planowanych do realizacji inwestycjach, poszerzeniu współpracy pomiędzy strefą ekonomiczną „Grodnoinvest” a środowiskami biznesowymi z Podlaskiego w ramach klastrów branżowych. Obie strony chcą też realizować wspólne projekty w ramach programów transgranicznych, a także wymieniać się doświadczeniami związanymi z technologiami rolnymi. Ważnym elementem współpracy ma być też rozwój transgranicznych szlaków turystycznych na polsko-białoruskim pograniczu, w tym szlaku rowerowego August Velo oraz Szlaku Fortyfikacji, Frontu Wschodniego I Wojny Światowej i Szlaku Tatarskiego.

W zakresie inwestycji województwo podlaskie i obwód grodzieński mają działać na rzecz rozwoju infrastruktury turystycznej na terenie parku turystyczno-rekreacyjnego „Kanał Augustowski” oraz tworzenia i rozwoju obiektów logistyki dla ruchu kolejowego, samochodowego i lotniczego w strefie przygranicznej obwodu grodzieńskiego i województwa podlaskiego.

Żródło: Urząd Marszałkowski  

Fot. Wrota Podlasia

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.06.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
06.05.2024

Szukam

06.05.2024

Kierowca C+E (HDS)

06.05.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie