21.08.2022

Tratwa Muzykantów. Raphael Roginski i Egil Kalman z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego [foto]

W ramach kolejnej odsłony Tratwy Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami w Białej Synagodze z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego wystąpili Raphael Roginski i Egil Kalman.

Tratwa Muzykantów między Nowym Jorkiem a Sejnami to projekt, właściwie spotkanie muzyczne, gdzie Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego zaprasza wybitnych muzyków z Polski, USA i Izraela do tworzenia nowego brzmienia. To spotkanie z kulturą jidysz i jej nowoczesnymi kontekstami. Muzyczną Tratwą z Orkiestra Klezmerską płynęli już wybitny saksofonista i kompozytor muzyki filmowej Mikołaj Trzaska, czy laureaci nagrody Grammy Frank London i Lorin Sklamberg.

 Podczas sobotniego spotkania artyści oddali hołd myśli Emmanuela Swedenborga i galicyjskich chasydów.

 

 

ORKIESTRĘ KLEZMERSKĄ TEATRU SEJNEŃSKIEGO tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.

Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie. Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.
Od początku, czyli już prawie 30 lat, Orkiestrę prowadzi Wojciech Szroeder.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Źródło: Materiały prasowe organizatorów

Zdjęcia: Miłosz Kozakiewicz

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie