24.08.2018

Weekend pod znakiem imprez historycznych i dożynek [zdjęcia]

To już właściwie ostatni weekend sierpnia. W kolejną sobotę, będziemy już mieli 1 września. Uczniowie i ich rodzice przygotowują się do kolejnego roku szkolnego. Labę mają jedynie studenci i ci, którzy czekali z urlopem na pierwsze tygodnie jesieni. Najbliższe trzy dni – od piątkowego popołudnia do niedzieli wieczorem w Suwałkach upłyną pod znakiem wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Suwałki zapraszają o 21.00 przed ratusz. Będzie można obejrzeć multimedialny pokaz, rekonstrukcję ukazującą trudną drogę Suwalszczyzny do niepodległości.

Od czwartku do godz. 16.00 w piątek można zwiedzać wystawę historyczną w Mobilnym Muzeum Multimedialnym przy ul. Hamerszmita (przy muszli). Projekt został zrealizowany z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Prezentuje on proces odbudowy kraju po 123 latach niewoli za pomocą ekranów dotykowych i hologramów. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, zabierając widza w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: kulturalnej, sportowej, gospodarczej, społecznej, czy kształtowania krajobrazu. Całości dopełnia prezentacja biografii sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa.

Wystawa jest atrakcyjna dla widzów w każdym wieku − aplikacje multimedialne obsługuje się intuicyjnie. Dodatkowym elementem jest plenerowa gra planszowa, której uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających różne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzenie wystawy zajmuje ok. 20 minut, gra zewnętrzna ok. 20–30 minut.

Będzie też “Potańcówka z Marszałkiem” przy muzyce z lat 20 i 30 XX wieku w wykonaniu Orkiestry Tanecznej Bonanza (stroje z epoki mile widziane).

Będzie lekko, folkowo i tradycyjnie. Nie zabraknie polki, oberka, tanga, slowfoxa czy walca. Będą piosenki m.in.: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy Fanny Gordon. Wszystko w młodej formule i z dziką energią! – zapowiadają muzycy z “Bonanzy”. Będzie można nie tylko tańczyć, ale też nauczyć się kroków, wziąć udział w konkursie na najlepszą stylizację. Na Potańcówkę przybędzie też specjalny gość – Marszałek Piłsudski. Organizatorzy zachęcają do założenia strojów nawiązujących do lat 20. ubiegłego wieku. – Panie do luźnych sukienek koktajlowych lub tzw. cherstonówek czyli sukienek-koszulek, z nisko osadzonym stanem, sznurów pereł, szali z piór, rękawiczek, kapeluszy, opasek. Panowie – filcowych kapeluszy o różnym kształcie główki i ronda, fraków czy smokingów, skórzanych rękawiczek – wszystkiego tego, co kojarzy się z międzywojenną elegancją.

Po Potańcówce, o godzinie 21.00 na placu przed ratuszem miejskim odbędzie się wspomniane już widowisko historyczne „Suwalszczyzna 1918-1919. Sto lat niepodległej” – multimedialny pokaz światło-dźwięk z udziałem członków grupy rekonstrukcji historycznej „Garnizon Suwałki” i klubu Grenadierius z Litwy. Opowieść o trudnej drodze Suwalszczyzny do wolności, ilustrowana archiwalnymi fotografiami, dokumentami, fragmentami wspomnień i scenami filmowymi. Wyjątkowa wędrówka w czasie i opowieść o wydarzeniach sprzed stu lat.

 

W sobotę, 25 sierpnia odbędzie się muzyczny wieczór z Radiem 5. Początek o godzinie 17:00. W programie m.in.: występ Moniki Bogdanowicz, artystyczne pokazy, konkursy i inne atrakcje. Na zakończenie, o godz. 20.30 wystąpi zespół Mrozu. Impreza odbędzie się w Parku Konstytucji 3 Maja.

Wcześniej, o 16.00, Biblioteka Publiczna zaprasza na Zbiórkę Społeczności Harcerskiej i jej Przyjaciół. Gościem specjalnym będzie Alicja Lutostańska, najbliższa żyjąca krewna Tadeusza Lutostańskiego, patrona suwalskiego Hufca ZHP. Spotkanie powiązane jest z obchodami 100-lecia suwalskiego Hufca ZHP.

Główne uroczystości będą miały miejsce w niedzielę 26 sierpnia. O godz. 10.30 odbędzie się msza św. w konkatedrze św. Aleksandra, sprawowana w intencji suwalczan i harcerzy z okazji ich święta.

Po mszy św., w programie: o godz. 12.00 Apel Harcerski w Parku Konstytucji, a następnie przemarsz do Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie planowane są gry i zabawy, wystawa pamiątek Hufca ZHP Suwałki, Gala Harcerska. O godz. 19.30 wystąpi zespół Dom o Zielonych Progach.

Równolegle, w godz. 12.00 – 15.00 Suwalski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza nad Zalew Arkadia na Suwalski Ekspres, czyli Sportowe Zakończenie Wakacji.

Wieczorem, o godz. 18.00 na zakończenie wspólnego świętowania odbędzie się koncert Moc przyciągania – Niepodległa, w którym zagrają: gospodarz koncertu suwalska grupa FSB (Fri Stejdż Bend) i zaproszeni goście – Daniel Hertzov & Crew, Syrbski Jeb. Koncert jest podziękowaniem tym, dzięki ofiarności których polska kultura przetrwała i rozkwita w wolnym, niepodległym kraju.

 Czas dożynek

Urząd Gminy w Szypliszkach zaprasza na dożynki gminno-parafialne w Becejłach.

Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę na boisku. W programie występy zespołów ludowych oraz tanecznych. Gwiazdą wieczoru będzie Tomasz Niecik. Początek o 15.00. Wstęp wolny.

 

Na zdjęciach pod artykułem można obejrzeć, jak do dożynkowego świętowania przygotowują się mieszkańcy Postawelka. Prace nad wieńcem praktycznie dobiegły już końca. (fot. Jan Giełażys, Studio JGK)

Natomiast w Wigrach odbędą się dożynki wojewódzkie. 

O godz. 11 w ogrodach klasztornych rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezji ełckiej Jerzego Mazura i po jej zakończeniu, około 13.00 dojdzie już do części oficjalnej. Zostanie wybrany najpiękniejszy wieniec, będzie można obejrzeć obrzędy dożynkowe w prezentacjach powiatów i zespołów ludowych polskich, litewskich i białoruskich, wystawy płodów rolnych oraz maszyn i sprzętu. Na uczestników czeka też mnóstwo muzycznych atrakcji.

-  W tym roku do udziału w Dożynkach zaprosiliśmy zespoły ludowe oddające wielokulturowego ducha tego regionu - informował członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk.

Na wigierskiej scenie będzie można zobaczyć m.in. występy  zespołów pieśni i tańca „Kurpie Zielone” i „Suwalszczyzna”. A wieczorem odbędzie się koncert zespołu „ Klezmafour”.

 

udostępnij na fabebook
25.08.2018, 10:12:11

Irena chudziuk

Choć w tym roku susza obniżyła plony o 70 % to w Postawelku Dożynki tradycyjnie jak co roku, zrobiliśmy plon

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.07.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
07.05.2024

POMOCNIK PRODUKCJI

06.05.2024

Szukam

06.05.2024

Kierowca C+E (HDS)

Dodaj nowe ogoszenie