28.02.2018

Wilno - Jarmark Kaziukowy już po raz 415. Będzie co kupić i na czym oko zawiesić

Tegoroczny, już 415. Jarmark Kaziukowy w Wilnie rozpocznie się w piątek, 2 marca o godz. 15.30 na placu Łukiskim i potrwa do niedzieli. Co roku ta wielka impreza przyciąga wielu suwalczan i mieszkańców całego regionu.

Ulice Wilna wypełnią ponad dwa tysiące handlowców oferujących swoje produkty i wyroby, w tym ręcznie robione palmy, obwarzanki, wędliny, sery i miody, a także produkty rzemiosła artystycznego. Tegoroczna edycja, z uwagi na stulecie niepodległości Litwy, będzie wyjątkowa. Organizatorzy zaplanowali nie tylko bogaty program koncertowy, ale także kilka wydarzeń jubileuszowych.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Vytenis Urba, jeden z organizatorów tegorocznego jarmarku, Kaziuki to już od dawna nie tylko zwyczajny plac targowy.

- Będzie nie tylko co nabyć, ale i na czym oko zawiesić! Nie bez powodu wielu nazywa ten jarmark jarmarkiem stulecia, ponieważ wydarzeń z tej okazji z pewnością nie zabraknie.

Łączna długość różnych stoisk na tegorocznym Jarmarku Kaziukowym wynosi 17 kilometrów; ponad 300 certyfikowanych mistrzów dziedzictwa narodowego zaprezentuje swoje przedmioty. Sprzedawać palmy będzie przez ponad 100 handlowców; zaprezentuje swoje produkty ponad 150 rzeźbiarzy; towary ceramiczne oferować będzie ponad 120 ceramicznych rzemieślników.

Po wielu latach główna scena jarmarku Kaziukowego zostanie ponownie umieszczona na Placu Łukiszki.

Robot NAO

Symbolem tegorocznego Kaziuka ma być robot NAO. Jak powiedzieli organizatorzy, jest on zapowiedzią technologicznych nowości, które pojawią się na Kaziukach w kolejnym roku.

We współpracy z Akademią Robotyki planują stworzenie kaziukowej strefy przyszłości, w której gości obsługiwać będą roboty-sprzedawcy, a tradycyjne produkty, takie jak palmy czy drewniane łyżki nabyć będzie można w formie wydruku 3D.

Słodka palma, 100–metrowy stół i 100-metrowy grill

Jak zapowiedział Vytenis Urba, tegoroczny jarmark w wielu punktach nawiązywać będzie do setnej rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości. Na placu Ratuszowym stanie długi na 100 metrów stół, przy którym w sobotę i niedzielę, 3 i 4 marca za symboliczną opłatą będzie można wspólnie spróbować litewskich specjałów kulinarnych.

Samorząd Rejonu Rosieńskiego przygotuje największą na Litwie słodką palmę ozdobioną wielobarwnymi pierniczkami. Goście jarmarku będą nie tylko świadkami bicia rekordu, ale również, na zakończenie jarmarku, będą mogli spróbować smaku największej piernikowej palmy.

- Mistrzowie Litewskiego Stowarzyszenia Piekarników ustawią z 100-metrowego grilla - powiedział Urba.

Strugają w drewnie piłami spalinowymi  

Na placu Łukiskim swoje rzeźbiarskie umiejętności zaprezentują członkowie klubu „Beavers chainsaw carving club”, którzy za pomocą pił spalinowych będą zamienić kawałki pni w drewniane sowy, orły i inne rzeźby. Dla zwiększenia emocji „strugacze” będą pracować pod presją czasu – każdego dnia odbywać się będą zawody, komu uda się uzyskać pożądaną figurę w mniej niż godzinę. Będzie to kontynuacja akcji klubu „100 rzeźb dla Litwy”, w ramach której powstanie także 4-metrowa dębowa ławka z symbolem miasta – jubileuszowy prezent dla Wilna.

Nie tylko rzeźbiarze, ale także projektanci pokażą swoje umiejętności.  Na Placu Katedralnym stworzą Aleję Dizajnu. Entuzjaści mody będą zapraszać młodych, obiecujących litewskich projektantów na Design Ale (wzornictwo przemysłowe). Autor inicjatywy, Tom Urbonas, mówi, że w tym roku Design Ave będzie znacznie większy - w jednym miejscu znajdzie się ponad 120 młodych projektantów.

Największe sekrety miasta i jarmarku 

"Casio Dzieci i Młodzieży" to tradycyjnie miejsce na Palcu Katedralnym, gdzie nie brakuje gier i innych rozrywek. W niedzielę w Dolinie Świętoroga odbędą się bałtyckie zabawy oraz gra orientacyjna „Detektyw Stulecia”, która pozwoli uczestnikom poznać największe sekrety miasta i jarmarku. W tym czasie dorośli zostaną zaproszeni do zapoznania się z ideą społecznego biznesu, który pomaga w rozwiązywaniu krajowych problemów społecznych oraz dążeniu do pozytywnych efektów poprzez społeczne innowacje.

Państwowa spółka „Versli Lietuva” zaprezentuje wraz z partnerami na Placu Katedralnym ponad 20 przykładów biznesu społecznego, które rozwiązują problemy społeczne kraju i mają pozytywny wpływ poprzez innowacje społeczne.

Oprawa muzyczna

O oprawę muzyczną jarmarku zadba Wileńskie Centrum Kultury Etnicznej. Na placach Łukiskim i Katedralnym staną dwie duże sceny, trzecia, mniejsza, znajdować się będzie przy Narodowym Teatrze Dramatycznym, zaś na całym odcinku alei Giedymina pomiędzy scenami spotkać będzie można pojedynczych muzyków.

Fakty dotyczące Jarmarku Kaziukowego w Wilnie

Od ponad 400 lat tradycją polską i litewską utrzymywaną szczególnie przez mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny oraz innych miast na terenie Litwy, a po 1991 roku także w niektórych regionach Polski, w tym i naszym, są jarmarki odpustowe tzw. „KAZIUKI” w dzień patrona Litwy a wcześniej Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Św. Kazimierza.

Św. Kazimierz Jagiellończyk urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie jako trzecie dziecko i drugi syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Jego wychowawcą był Jan Długosz, który napisał o nim, że "był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności, godnego pamięci rozumu". W wieku 13 lat wyruszył na Węgry, by przyjąć tamtejszą koronę królewską. Wyprawa jednak zakończyła się niepowodzeniem i powrotem królewicza do kraju.

W latach 1481-1483, podczas pobytu króla na Litwie, Kazimierz jako namiestnik rządził Królestwem Polskim. Już wtedy odznaczał się sprawiedliwością i troską o ubogich, dbał także o bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne kraju. Na Litwie natomiast zyskał sobie wdzięczność wśród ludności i popularność ze względu na troskę o potrzeby mieszkańców, zwłaszcza biednych i pokrzywdzonych. Był człowiekiem głęboko wierzącym, życie kontemplacyjne łączył jednak z działalnością polityczną, przygotowując się do objęcia władzy w Rzeczypospolitej. Jego przygotowania do przejęcia rządów w Polsce przerwała śmiertelna choroba. Święty Kazimierz zmarł w Grodnie 4 marca 1484 r., mając zaledwie 26 lat. Został pochowany w Katedrze wileńskiej.

W 1521 r. papież Leon X wydał bullę kanonizacyjną, która jednak zaginęła. Dopiero w 1602 r. Klemens VIII wydał nowy dokument kanonizacyjny. Uroczysta kanonizacja odbyła się w Wilnie w dniach 10-12 maja 1604 r. Od 1636 r. święty Kazimierz jest głównym patronem Litwy. Wówczas też w Katedrze wileńskiej zbudowana została barokowa kaplica, do której przeniesiono relikwie św. Kazimierza.

Na cześć św. Kazimierza od ponad 400 lat na początku marca w Wilnie odbywa się Kiermasz Kaziukowy.

W 1827 Wileńscy kupcy otrzymali przywilej przygotowania trzech dni świątecznych na cześć św. Kazimierza.

Dawniej w tym dniu odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuk obchodzony był na placu Katedralnym, a od 1901 r. na placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin. Współcześnie to trzydniowy kiermasz, odbywający się w różnych miejscach miasta, połączony z występami artystycznymi. Można na nim znaleźć wiele ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego.

Ostatnio Kaziuki stały się popularne również w innych miastach Litwy, a także poza granicami kraju np. w Grodnie na Białorusi. W Polsce są organizowane w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Mrągowie, Ełku, Białymstoku, no i oczywiście Suwałkach.

Suwalski Kaziuk

Suwalski jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach, tłumnie odwiedzany przez mieszkańców miasta i okolic, ma już 18 lat.. Tradycyjnie i w tym roku  będzie można kupić artystyczne rzemiosło, regionalne przysmaki, palmy wielkanocne oraz pisanki z Suwalszczyzny i Litwy.

Niedziela, 4.03.2018, godz. 10:00-15:00

ul. Patli i fragment ul. Witosa w Suwałkach

 

WYG

Na podstawie: madeinvilnius.lt, wilnoteka.lt;. vilnensis; lt, katedra.lt 

Fot: madeinvilnius.lt,

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie