24.02.2021

Wilno. Na Kaziuka - tylko w Internecie

„Kto dziewczynków ładnych szuka, niechaj idzie na Kaziuka”, głosi stare ludowe porzekadło. Niestety, pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym regionie, w tym i Suwałkach, nie będzie tradycyjnych Jarmarków Kaziukowych.

Natomiast największy w Europie Jarmark Kaziukowy w Wilnie przenosi się w br. do Internetu.

Samorząd Miasta Wilna wraz z organizatorami Kiermaszu Kaziukowego zapraszają wszystkich do odwiedzenia wirtualnego jarmarku na portalu www.craftson.lt. Będzie on otwarty od 4 marca od godz. 14.00.

Tegoroczny Jarmark Kaziukowy był zaplanowany na 5-7 marca. Rozważano możliwość przeniesienia go na kwiecień, uwzględniając jednak wywołaną pandemią koronawirusa sytuację epidemiczną w kraju stołeczny samorząd postanowił odwołać jego organizację „na żywo”. Kaziuk został odwołany po raz pierwszy w historii odrodzonej Litwy.

Początki Kiermaszu Kaziukowego sięgają XVII wieku i uważa się, że wielowiekowa tradycja urywała się wyłącznie w czasie II wojny światowej. W tym roku plany największego wiosennego święta zostały skorygowane przez globalną pandemię.

- W styczniu rozważaliśmy możliwość przesunięcia imprezy na kwiecień, ale widząc sytuację i przede wszystkim myśląc o bezpieczeństwie ludzi, zdecydowaliśmy się nie organizować w tym roku jarmarku na wileńskiej Starówce. Niezależnie od złagodzenia ograniczeń kwarantanny w kwietniu i maju, możliwość bezpiecznego zorganizowania uroczystości przyciągającej setki tysięcy ludzi jest praktycznie niemożliwa - powiedziała wiceburmistrz Wilna Edita Tamošiūnaitė.

 

Zdaniem Renaldasa Gražysa, jednego z inicjatorów tego projektu, Craftson.lt będzie miejscem, w którym utalentowani rzemieślnicy będą mogli przez cały rok prezentować swoje wyroby.: - Zapewne dla wielu uczestników Kaziuków stworzenie i prowadzenie sklepu internetowego jest dużym wyzwaniem. Wierzymy, że ta platforma pomoże połączyć kreatywność i kunszt, tradycję i współczesne możliwości, aby łatwo i, co najważniejsze, bezpiecznie nabyć coś oryginalnego, pięknego i wyjątkowego - powiedział Gražys.

W e-sklepie dla uczestników targów każdy będzie mógł nie tylko podziwiać prace artystów, ale także bezpiecznie i wygodnie je kupić bez ruszania się z miejsca.. Będzie to doskonała okazja, by docenić twórczość artystów, którzy serdecznie przygotowywali się na Jarmark Kaziuków – zauważa Renaldas Gražys.

Wilno. Historia Jarmarku Kaziukowego

Na cześć św. Kazimierza w Wilnie już od ponad 400 lat na początku marca odbywa się Kiermasz Kaziukowy.

Św. Kazimierz Jagiellończyk urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie jako trzecie dziecko i drugi syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. W wieku 13 lat wyruszył na Węgry, by przyjąć tamtejszą koronę królewską. Wyprawa jednak zakończyła się niepowodzeniem i powrotem królewicza do kraju. W latach 1481-1483, podczas pobytu króla na Litwie, Kazimierz jako namiestnik rządził Królestwem Polskim. Już wtedy odznaczał się sprawiedliwością i troską o ubogich, dbał także o bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne kraju. Na Litwie natomiast zyskał sobie wdzięczność wśród ludności i popularność ze względu na troskę o potrzeby mieszkańców, zwłaszcza biednych i pokrzywdzonych. Był człowiekiem głęboko wierzącym, życie kontemplacyjne łączył jednak z działalnością polityczną, przygotowując się do objęcia władzy w Rzeczypospolitej. Jego przygotowania do przejęcia rządów w Polsce przerwała śmiertelna choroba. Święty Kazimierz zmarł w Grodnie 4 marca 1484 r., mając zaledwie 26 lat. Został pochowany w katedrze wileńskiej.

W 1521 r. papież Leon X wydał bullę kanonizacyjną, która jednak zaginęła. Dopiero w 1602 r. Klemens VIII wydał nowy dokument kanonizacyjny. Uroczysta kanonizacja odbyła się w Wilnie 10-12 maja 1604 r. Od 1636 r. św. Kazimierz jest głównym patronem Litwy. Wówczas też w katedrze wileńskiej zbudowana została barokowa kaplica, do której przeniesiono relikwie św. Kazimierza.

Po ogłoszeniu królewicza Kazimierza świętym, w pierwszej połowie XVII w. w Wilnie zapoczątkowano budowę jezuickiego kościoła pw. św. Kazimierza – pierwszej barokowej świątyni w mieście. W dniu śmierci świętego, 4 marca, zaczęto obchodzić dzień św. Kazimierza. Z tej okazji po mszy co roku organizowano duży jarmark rzemieślniczo-rolniczy. Z upływem czasu odbywał się w różnych miejscach: na Placu Katedralnym, Placu Łukiskim, nawet na Bazarze Kalwaryjskim. W okresie niepodległości jarmark wrócił do centrum Wilna, rozciągając się we wszystkich czterech kierunkach, zajmował wiele kilometrów uliczek, placów i podwórek Starówki.

Organizowany w Wilnie Jarmark Kaziukowy jest symbolem początku wiosny i największym w stolicy jarmarkiem rękodzieła twórców z całego kraju, przyciągającym tysiące odwiedzających. Ma szczególną atmosferę, niezwykle ważne są tu tradycja i oryginalność, gdyż Kaziuki to nie tylko największa, ale i najstarsza tego rodzaju impreza w Wilnie.

 

 

WYG

Źródło i fot: Samorząd Wilna 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.05.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
04.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie