25.02.2023

Wilno. Jarmark Kaziukowy już za tydzień [zdjęcia]

W pierwszy wiosenny weekend, 3-5 marca, w Wilnie odbędzie się tradycyjny Jarmark Kaziukowy. Na Starówce rozlokują się stoiska targowe z tradycyjnymi i palmami i kaziukowymi piernikami, zapraszając mieszkańców i gości miasta na tradycyjny wileński kiermasz.

Legenda głosi, że 700 lat temu książę Giedymin wystosował list „do wszystkich chrześcijan rozsianych po całym świecie, mężczyzn i kobiet” i zapraszał w nim do Wilna rzemieślników i kupców.

Kiedy przybyli, osiedlili się tutaj i pracowali. Tworzyli nie tylko oryginalne wyroby, ale całe życie miasta o głębokich tradycjach kulturowych i etnograficznych.

W tym roku organizatorzy Jarmarku Kaziuckiego zapraszają na Jarmark Kaziuk, który odbędzie się w dniach 3-5 marca.

400 lat tradycji

„Jarmark Kaziukowy odbywa się w Wilnie od ponad 400 lat i jest to dobry przykład, że wielowiekowa tradycja pozostaje, bo dostosowuje się do zmieniającego się świata.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy odbył się pierwszy jarmark kaziukowy. Przyjmuje się, że jego początki sięgają 1604 roku, kiedy to wilnianie powitali przywieziony z Rzymu sztandar króla Kazimierza, konsekrowany przez papieża. Nawiązując do tego pierwszego pochodu, Jarmark Kaziukowy będzie ciągnął się Aleją Giedymina, ulicami otaczającymi Dolinę Świętaragisa i ulicą Maironis aż do Placu Ratuszowego.

- Zapraszam wszystkich mieszkańców Wilna i wszystkich mieszkających w dowolnym zakątku Litwy i świata do przybycia w tym roku na targi, aby porozmawiać i cieszyć się, jeżeli już nie kupić lub sprzedać czegoś – mówi mer Wilna Remigijus Šimašius.

4- kilometrowy ciąg pawilonów

W tym roku na targach Kaziukowych swoje produkty zaprezentuje ponad 500 twórców i 400 producentów żywności. Na całym terenie targów działać będzie 15 kawiarni plenerowych. Gdyby wszystkie pawilony kupieckie ustawiono jeden za drugim, linia ciągnęłaby się ulicami starego miasta na nieco ponad czterech kilometrach.

-Legendy żyją, dopóki się je opowiada, a my mamy wspaniałą okazję dotknąć legendy na Jarmarku Kaziuka, który zapoczątkowano w średniowieczu. W tym roku ponad czterokilometrowy ciąg pawilonów rzemieślniczych przeciągnie się ulicami Starego Miasta, zapraszając tysiące mieszkańców i gości stolicy na ponowne przeżycie tej legendy – mówi zastępca mera Wilna Edita Tamošiūnaitė.

Program

Targowy zgiełk rozpocznie się w piątek, 3 marca. 14.00 na spektakle teatralne św. Przemarsz Kazimierza z Niepodległości na Plac Katedralny, gdzie o godz. nastąpi oficjalne otwarcie targów Kaziuk, a tegoroczną atrakcją będzie 10-metrowa instalacja artystyczna „700 Palm”. Zdaniem przedstawiciela organizatorów targów, Renaldosa Gražisa, ta instalacja w symboliczny sposób ma na celu nadanie znaczenia nie tylko rocznicy Wilna, ale także przyczynienie się do wsparcia inicjatyw mających na celu wsparcie Ukrainy.

W czasach starożytnych wierzono, że rośliny, które zakwitły wczesną wiosną, wplecione w palmy, chronią dom przed piorunami, ziemię przed gryzoniami i suszą.

W niedzielę od godziny 11.00 zdobiące tę artystyczną instalację będą rozdawane gościom jarmarku Kaziukowego, aby ich domy i cały region były chronione przed „gryzoniami” siejącymi nieszczęście. Podczas aukcji wsparcia będzie można zakupić 30 specjalnie stworzonych palm z życzeniami znanych przedstawicieli litewskiego społeczeństwa. Zebrane środki zostaną przeznaczone na fundusz wsparcia „Nasze serca i ręce dla Ukrainy”, zrzeszający „Litewski Czerwony Krzyż”, „Caritas”, „Zakon Maltański”, „Bank Żywności” i „Ratujmy Dzieci”.

Sobota, 4 marca od 11:00 do 18:00 Na Placu Katedralnym gości jarmarku powitają zespoły ludowe „Ratilai”, „Wydraga”, zespół postfolkowy „Robaksai” oraz inne zespoły i zespoły pieśni z tańców. Odbędą się tu także licytacje prac uczestników pobliskiego ukraińskiego miasteczka rzemieślniczego oraz inne akcje społeczne wspierające Ukrainę.

W Ratuszowym holu od 11:00 do 18:00 powstanie pachnąca piernikami bajka „Dziecięcy Kaziuk”.

 - Kilkudziesięciu młodych twórców z całej Litwy i Ukrainy już czeka, by zaskoczyć wszystkich oryginalnym rękodziełem. W warsztatach dekorowania pierników będzie można ozdobić pierniki w kształcie zabytkowych budowli Wilna, a nauczyciel plastyki z Ukrainy zaangażuje wszystkich zwiedzających w malowanie obrazu pokoju i wolności. W programie muzycznym występy uczniów Państwowej Szkoły Artystycznej im. MK Čiurlionisa i Dziesięcioletniej Szkoły Muzycznej Balisa Dvarionasa w Wilnie - mówi Justina Ramoškienė, dyrektor programu kulturalnego jarmarku Kaziukowego.

W niedzielę o godzinie 11.00 na Placu Katedralnym rozpocznie się aukcja wsparcia dla Ukrainy, a od godz. 14.00 wręczenie nagród dla najlepszych rzemieślników oraz koncert zamykający targi.

Zespoły artystyczne, dziedzictwo narodowe i Król Kazimierz

Oprócz koncertów na Placu Katedralnym i Ratuszu Wileńskim, przez cały weekend świąteczny nastrój na ulicach Starego Miasta będą tworzyły artystyczne zespoły folklorystyczne, występy ulicznych artystów, no i oczywiście przybędzie sam król Kazimierz z liczną świtą mieszczan.

Na początku Alei Giedymina przedstawiciele litewskiego dziedzictwa narodowego zaprezentują swoje rękodzieła, a za skrzyżowaniem z ulicą Jagiełły staną namioty producentów żywności z certyfikatami Funduszu Dziedzictwa Kulinarnego.

Przemierzając ulicę T. Vrublevskiosa, można spotkać przedstawicieli stowarzyszenia „Producentów i deweloperów litewskiego dziedzictwa narodowego”, sprzedających tradycyjne produkty spożywcze.

Na początku ulicy Świętaragi rozstawione zostaną namioty przedstawicieli Republiki Twórców. Na ulicy Maironio będą sprzedawać studenci szkół artystycznych, a nieco dalej licytacja rzeczy używanych.

Ekskluzywne ubrania i dodatki stworzone przez litewskich projektantów będzie można kupić w „Design Alley”, zlokalizowanej na Placu Katedralnym obok pomnika Giedymina.

Podczas targów będą obowiązywać ograniczenia w ruchu

Od 1 marca, godz.11.00 do 6 marca godz. 4.00 zostanie wprowadzony zakaz ruchu kołowego (z wyjątkiem przewozu uczestników targów) na odcinku alei Giedymina między ulicami Świętokrzyską i Wileńską.

Od 2 marca 20:00 do 6 marca 4 godziny obowiązuje zakaz ruchu kołowego na ulicach Pilies, Didižioja, T. Vrublevskis, Šventaragis, Barboras Ravilaitė i Maironios, a także na ich dojazdach i wokół Placu Ratuszowego.

Od 2 marca 20:00 do 6 marca Godzina ósma ruch kołowy (z wyjątkiem transportu publicznego) będzie zabroniony na Alei Giedymina od Jagiełły do ​​ulicy Gynėjų, z wyjątkiem skrzyżowań graniczących z Aleją Giedymina.

Od 4 marca Godzina ósma do 6 marca 4 godziny zakaz ruchu (poza komunikacją miejską) zostanie również wprowadzony na skrzyżowaniach alei Giedymina z ul. Vilniaus. do ul. J. Tumo-Vaižganta oraz od ul. J. Tumo-Vaižgant. do ulicy Gynėju

Ruch transportu publicznego na ulicach T. Vrublevskis, Šventaragis, Barbora Ravilaitė i Maironis zostanie zakazany od 2 marca. 9.00 wieczorem. do 6 marca 5 rano oraz na drodze między budynkiem ratusza wileńskiego a placem ratuszowym - 3-5 marca. W związku z tym tymczasowo zmienione zostaną trasy i rozkłady jazdy autobusów linii 10, 11, 33 i 89.

3 marca W trakcie korowodu uczestników Jarmarku Kaziuka oraz w czasie jarmarku kursują również linie przecinające Aleję Giedymina – 1G, 3G, 11, 22, 53, 73, 88 linie autobusowe oraz 2, 3, 4, 6, 10, 12, 17, 20 linie trolejbusowe – odstępstwa od rozkładów jazdy.

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej można znaleźć na specjalnej podstronie, a do śledzenia aktualnych rozkładów jazdy zapraszamy na Stops.lt oraz w aplikacjach mobilnych komunikacji miejskiej.

 

WYG

Źródło i fot: Samorząd Wilna

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie