11.09.2020

WOSiR Szelment zaprasza na IV edycję Alei Olimpijczyków. Poniedziałek ze sławami sportu

Mistrzowie i medaliści igrzysk olimpijskich i świata w najbliższy poniedziałek w WOSiR Szelment odsłonią pamiątkowe płyty i posadzą Dęby Pamięci, a w Suwałkach otworzą Rondo Olimpijczyków Polskich

- Słynni sportowcy wezmą tez udział we wręczeniu nagród i podziękowań trenującym w naszym ośrodku zawodnikom UKS Na-Wa, którzy niedawno sięgnęli po medale lub zajmowali wysokie miejsca w mistrzostwach Polski w narciarstwie wodnym za wyciągiem – mówi Paweł Żuk, prezes WOSiR Szelment. – Poniedziałkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00, a kulminacyjnymi będą wydarzenia w Alei Olimpijczyków, którą stworzył kustosz eksponowanej u nas wystawy „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk” Wojciech Fortuna. Patronem jest marszałek województwa Artur Kosicki, który w tym roku ufundował tablicę poświęconą Januszowi Gerardowi Pyciakowi-Peciakowi,  mistrzowi olimpijskimi w pięcioboju nowoczesnym z Montrealu.

Fundatorami- sponsorami są też wójtowie, m.in. gmin Suwałki i Szypliszki,  politycy, przedsiębiorcy i działacze sportowi oraz Nadleśnictwo Głęboki Bród, które dostarczyło dęby.   

Podczas czwartek edycji kolekcja pamiątkowych płyt w Alei Olimpijjczyków urośnie o 12 – zwiększy się z 20 do 32. Oprócz Pyciaka-Peciaka,  uhonorowani zostaną piłkarze Jan Domarski, Kazimierz Kmiecik i Andrzej Szarmach, bokserzy Janusz Zarenkiewicz i Henryk Petrich oraz pośmiertnie Jerzy  Kulej i łyżwiarka szybka Elwira Seroczyńska, skoczek narciarski, dwuboista Stanisław Daniel Gąsienica, kulomiotka Krystyna Danilczyk-Zabawska oraz strongmani Konrad Paszkewicz i Grzegorz Skowroński.

- W poniedziałek w Alei Olimpijczyków stanie też obelisk poświęcony Januszowi Forteckiemu, mojemu trenerowi – mówi mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo Wojciech Fortuna. – Sponsorem jest Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Okręgowego Związku Narciarskiego.

W Szelmencie często goszczą grupy szkolne zatrzymują się emeryci z całego kraju, jadący z wycieczkami do państw nadbałtyckich. Wojciech Fortuna oprowadza ich po alei, opowiada o kolegach – olimpijczykach i innych sławnych sportowcach. Jego ambicją i prezesa Żuka jest uhonorowanie wszystkich piłkarzy – Orłów Kazimierza Górskiego i postawienie obelisku „Trenerowi Tysiąclecia”, chcą, by Aleja była jak najdłuższa.

- Chcemy, żeby świat poznał historię sportu, bo historia sportu, to historia Polski – tłumaczy Wojciech Foruna.

Na poniedziałkowych uroczystościach ma się pojawić siedmioro spośród 12 upamiętnianych. Przez pandemie z USA nie doleci Janusz Pyciak-Peciak, a z Francji nie dojedzie Andrzej Szarmach.

- Jak zwykle, przygotowaliśmy niespodzianki – zapewnia Paweł Żuk. – W ubiegłym roku była taką obecność Szwajcara Waltera Steinera, który minimalnie przegrał z Wojciechem Fortuną w Sapporo. Kto pojawi się w tym roku, niech na razie pozostanie tajemnicą.

WD


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie