31.08.2016

W Suwałkach obchody 36. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” [zdjęcia]

Kilkadziesiąt osób, licząc z pocztami sztandarowymi i delegacjami składającymi pod „Dębem Wolności” w suwalskim parku wiązanki kwiatów, wzięło udział w obchodach 36. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Tych, którzy byli zaangażowani w tworzenie w mieście pierwszej „Solidarności” można było policzyć na palcach obu rąk.

Nieco więcej osób uczestniczyło w odprawionej w kościele pw. NSPJ mszy świętej, poprzedzającej uroczystości pod „Dąbkiem”. 

Wygłaszający homilię ks. Bernard Antonowicz, często przywoływał słowa z homilii Jana Pawła II wygłaszanych w czasie pielgrzymek do Polski. Poczynając od tych z 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie: NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI, TEJ ZIEMI.., które rok później zaowocowały najpierw wybuchem strajków sierpniowych, a następnie powstaniem NSZZ „Solidarność”, po te z czerwca roku 1987, kiedy to Polacy walczyli o „Solidarność” zdelegalizowaną po wprowadzeniu stanu wojennego. 

Jan Paweł II w homiliach wygłaszanych w Gdyni i Gdańsku mówił m.in. „...Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza nad solidarność. Nie może być program walki ponad programem solidarności.” (Gdynia 11.06.1987)  oraz „...Solidarność to znaczy sposób bytowania w wielości ludzkiej, na przykład narodu, w jedności, w uszanowaniu wszystkich różnic, wszystkich odmienności, jakie pomiędzy ludźmi zachodzą, a więc jedność w wielości, a więc pluralizm, to wszystko mieści się w pojęciu solidarności. (...) Dopowiem: solidarność również wyzwala walkę. Ale nie jest to nigdy walka przeciw drugiemu. Walka, która traktuje człowieka jako wroga i nieprzyjaciela – i dąży do jego zniszczenia. Jest to walka o człowieka, o jego prawa, o jego prawdziwy postęp: walka o dojrzalszy kształt życia ludzkiego. Wtedy bowiem to życie ludzkie na ziemi staje się „bardziej ludzkie”, kiedy rządzi się prawdą, wolnością, sprawiedliwością i miłością.” (Gdańsk 12.06. 1987).

O tej walce, dzięki której „po ośmiu latach mrocznej walki” Polacy odzyskali NSZZ „Solidarność”, a Polska suwerenność w swoim wystąpieniu pod „Dębem Wolności” mówił Jarosław Zieliński, poseł, podsekretarz stanu w MSWiA. I dodał, że „.. w świetle dzisiejszej wiedzy jest taki czas, żeby dokończyć korektę tego co było złe”. 

udostępnij na fabebook
09.09.2016, 21:52:32

Babcia

Przykro,bo faktycznie uroczystości skromne ,ale czy Pań redaktor pamięta tamten okres bo ja tak ... fakt nikogo z tamtej solidarności nie widziałam bo to i tamta solidarność była inna zakłady pracy znikły a było ich sporo ludzie poumierali albo zmienili miejsce zamieszkania, uciekli z kraju ,a ci co zostali nikt o nich nie pamięta ........

01.09.2016, 08:36:16

Ania

Jest mi przykro ,że pan Redaktor pisze skromne obchody. Moim zdaniem nie ilość się liczy ale pamięć tej rocznicy. Należy też pamiętać ,że bardzo dużo osób odeszło do życia wiecznego. To zadam pytanie to ile osób ma być ,żeby obchody nie były skromne?

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.02.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
30.04.2024

Opel Corsa 2013

Dodaj nowe ogoszenie