01.02.2016

Co dalej z sześciolatkami? Dyrektorzy suwalskich podstawówek przygotowani na zmiany

Rodzice dzieci urodzonych po 2009 roku mają twardy orzech do zgryzienia. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali o cofnięciu reformy poprzedniego rządu i zniesieniu obowiązku nauki szkolnej dla dzieci od szóstego roku życia oraz obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dla 5-latków. Obowiązek szkolny wprowadzono dla dzieci 7-letnich.

A bardziej szczegółowo - od roku szkolnego 2016/2017:

-  obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat;

- dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Nie ma obowiązku rozpocząć nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Jednakże na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może rozpocząć dziecko 6-letnie, jeśli korzystało wcześniej z wychowania przedszkolnego lub posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną;

- dzieci w wieku 4–5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.

A co to oznacza dla dzieci, które już uczęszczają do szkoły?

Dzieci, które już uczą się w klasie pierwszej, mogą w niej zostać na kolejny rok, a te urodzone w 2010 roku nie muszą od września iść do pierwszej klasy, ale mogą kontynuować naukę w tak zwanej „zerówce”, czy też przedszkolu.

Wszystko zależy od rodziców. Do końca marca muszą oni złożyć w sekretariacie szkoły lub przedszkola odpowiednią deklarację - decydują się zostawić dziecko na kolejny rok w pierwszej klasie, bądź zerówce, czy też nie.

W większości przedszkoli i szkół podstawowych odbyły się już w tej sprawie spotkania z rodzicami. Z dotychczasowych obserwacji nauczycieli wynika, że zdecydowana większość rodziców – nawet 80-90 procent, nie chce przyspieszać szkolnej kariery swoich pociech.

W mieście Suwałki zameldowanych jest 851 sześciolatków.

- Rodzice 662 pięciolatków uczęszczających do suwalskich szkół i przedszkoli zdecydowali, iż ich dzieci pozostaną w zerówkach i przedszkolach. Jedynie 222 dzieci od 1 września 2016 r. rozpocznie naukę w klasie pierwszej. Liczba ta może ulec zmianie – mówi Kamil Sznel, asystent prezydenta Suwałk.

Natomiast do przedszkoli i szkół prowadzonych przez miasto Suwałki uczęszcza obecnie 115 dzieci, które w 2016 r. będą objęte obowiązkiem szkolnym (7 i 8-latki) i rozpoczną naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

W przedszkolach składanie deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego przez rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli zakończy się 29 lutego. Następnie rodzice będą składać wnioski o przyjęcie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a nabór zakończy się 31 marca 2016 r.

- Wtedy też będzie wiadomo ilu 6-latków pozostanie w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, a ilu zamierza uczęszczać do szkół podstawowych. Wtedy też będzie dokładnie wiadomo, ile pozostanie wolnych miejsc dla dzieci młodszych – wyjaśnia Sznel.

Rodzice poznają szczegóły na zebraniach. W Szkole Podstawowej nr 2 w Suwałkach dzień otwarty odbędzie się 12 lutego, w Szkole Podstawowej nr 10 - 16 lutego.

- Będziemy przekonywać rodziców, żeby nam zaufali i posyłali dzieci w wieku przedszkolnym do naszych zerówek – mówi Halina Walendzewicz, dyrektor SP nr 10. - Zapewniamy bardzo dobre warunki. Sale, toalety i szatnie są dostosowane do potrzeb najmłodszych. Dysponujemy niezbędnymi pomocami dydaktycznymi. Będziemy też zachęcali, żeby rodzice skorzystali z prawa posłania sześcioletniego dziecka do pierwszej klasy – dodaje.

Dyrektor Walendzewicz zapewnia, że w Szkole Podstawowej nr 10 miejsca dla dzieci na pewno nie zabraknie. Nie zabraknie również kadry dydaktycznej.

- Mamy niż demograficzny, walczymy o utrzymanie zatrudnienia  - opowiada.

Podobnie jest w Szkole Podstawowej nr 5.

- Jeżeli do szkoły przyjdzie zbyt mało dzieci, być może niektórym nauczycielom nie będę mogła przedłużyć umowy. W najgorszym przypadku może chodzić nawet o cztery osoby – mówi Ewa Żynda, dyrektor SP nr 5 w Suwałkach.

W tym roku szkolnym w podstawówce nr 5 funkcjonuje osiem klas pierwszych.

- Nawet jeśli część rodziców postanowi o zatrzymaniu dziecka na kolejny rok, będzie ich pewnie siedem. To też bardzo dobry układ – dodaje  dyrektor Żynda.

- Z uwagi na wcześniej wprowadzony obowiązek szkolny dla 6 – latków szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci młodszych. Zarówno przed rozpoczęciem zajęć, jak i po ich zakończeniu uczniowie z klas pierwszych zostaną otoczeni opieką w świetlicy, która jest otwarta w godzinach 6.30 – 17.00. Ponadto dzieci 6-letnie w szkołach podstawowych będą kontynuowały program „A ja lubię chodzić do szkoły” w ramach którego realizowane będą zajęcia dodatkowe, np. gimnastyka korekcyjna, zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające zainteresowania, wyrównawcze itp.. W szkołach podstawowych będzie również możliwość zapisania dziecka 4, 5 i 6-letniego do oddziału przedszkolnego. Po zakończeniu 5-godzinnej obowiązkowej podstawy programowej, dziecko będzie mogło bezpłatnie uczęszczać na zajęcia dodatkowe (korekcyjne, języka angielskiego, ruchowe itp.) w wymiarze do dwóch godzin dziennie. Dzięki temu, oddziały przedszkolne w szkole podstawowej będą czynne do 7 godzin dziennie – przekonuje Kamil Sznel z Urzędu Miasta.

O tym, jakie efekty mogą przynieść zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli, ich dyrektorzy nie chcą się na razie wypowiadać. Rodzice dzieci trzy - , czteroletnich, obawiają się, że zabraknie dla nich miejsca.

- Poczekajmy na wyniki naboru. Dopiero w marcu będzie wiadomo więcej. Wszystko zależy od rodziców – mówi Czesława Leończyk, dyrektor Przedszkola nr 2 w Suwałkach.

Dzieci urodzone w roku 2009, które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie I szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie I szkoły podstawowej. Dzieci urodzone w I połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy II szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie II szkoły podstawowej.

Szacuje się, że zmiany przepisów prawnych spowodują utworzenie w roku szkolnym 2016/2017 około 10 oddziałów klas pierwszych szkoły podstawowej.

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.01.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
30.04.2024

Opel Corsa 2013

30.04.2024

Prowadzenie Domu

Dodaj nowe ogoszenie