18.04.2014

Samobójstwo w Suwałkach. Poczekamy na decyzje prezydenta i prokuratury

Prezydent Suwałk, prokuratura i sąd czekają na oficjalne pisma z biura Rzecznika Praw Dziecka. Dopiero po ich analizie, odpowiedzą na zarzuty, postawione po samobójstwie 16-letniego chłopca.

Wczoraj na konferencji prasowej w Warszawie Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, przedstawił raport z kontroli po samobójstwie nastolatka w suwalskim Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej.

Z raportu wynika, że w przypadku rodziny Sebastiana J. suwalski sąd oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zawiodły na całej linii.

Sąd lekceważył sygnały i nie kontrolował wykonywania orzeczeń, a pracownicy opieki społecznej wykazali się brakiem profesjonalizmu i empatii. Swoje uwagi Michalak przesłał mi.in. prokuratorowi generalnemu.

- Ten raport jeszcze do nas nie dotarł – mówi prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. - Dopiero po zapoznaniu się dokumentem będę w stanie przedstawić swoje stanowisko i decyzje personalne. Myślę, że wypowiem się w tej sprawie za 2-3 tygodnie.

Raportu nie mają suwalskie sąd i prokuratura. Są to instytucje niezależne i wcale nie muszą brać pod uwagę wniosków Rzecznika Praw Dziecka.

- W tej sprawie toczy się postępowanie międzyinstancyjne. Decyzję sądu niższej instancji może podważyć jedynie sąd wyższej – mówi sędzia Marcin Walczuk, rzecznik Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Suwalski sąd od ponad dwóch miesięcy rozpatruje apelację złożoną przez Michalaka w sprawie odebrania dzieci Agnieszce K. Dokumenty wysłano do Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno- Konsultacyjnego w Białymstoku.

- Oczekujemy na ustalenia biegłych – informuje sędzia Walczuk.

- A my chętnie przeanalizujemy ten dokument – mówi Ryszard Tomkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

- Prowadzimy własne postępowanie. Niestety, wciąż czekamy na akta z sądu rodzinnego, ale sprawa zmierza właściwie ku rozstrzygnięciu. Możliwe, że jedną z osób sprawujących funkcje kierownicze w suwalskim MOPS-ie, która miała kontakt z chłopakiem przed samobójstwem, zechcemy pociągnąć do odpowiedzialności – mówi Tomkiewicz. - Opinia Rzecznika nie jest dla nas wiążąca, ale chętnie przejrzymy ten raport. Decyzja o postawieniu komukolwiek zarzutów lub umorzeniu sprawy zapadnie pod koniec miesiąca – kończy prokurator.

 

 

 

(just)

Czytaj też:

[https://www.suwalki24.pl/article/35,samobojstwo-szesnastolatka---nowe-fakty]

[https://www.suwalki24.pl/article/1,rzecznik_bada_samobojstwo_w_suwalkach]

[https://www.suwalki24.pl/mobile/article/1,apelacja_rzecznika_w_sprawie_rodziny_16-latka]

[https://www.suwalki24.pl/article/1,po_samobojstwie_nastolatka_rzecznik_praw_dziecka_stawia_zarzuty]

udostępnij na fabebook
19.04.2014, 12:20:17

wojtek

pan rzecznik to moze by sie zajal matka a nie szuka dziury w calym,patologia byla jest i bedzie i takich ludzi sie nie broni ani nie zaluje

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Trefl Gdańsk


Ślepsk Malow Suwałki

25.02.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
24.02.2024

Tynki maszynowe

Dodaj nowe ogoszenie