21.08.2015

Suwałki. Wolne miejsca w liceach, technikach i zawodówkach

Nie wszystkim szkołom ponadgimnazjalnym udało się zebrać komplet uczniów do klasy pierwszej. Najszybciej nabór zakończyło II Liceum Ogólnokształcące.

- W tym roku wszystkie miejsca w kasach pierwszych zostały zajęte już w pierwszym terminie rekrutacji. Od września naukę w pięciu klasach naszego liceum rozpocznie 140 uczniów – mówi Izabela Węsierska z sekretaratu Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach.

Do II LO przyjmowano absolwentów gimnazjum, którzy uzyskali na egzaminie minimum 90 punktów. W I Liceum Ogólnokształcącym ten próg wynosił 100 punktów.

- Mimo tak wysokich wymagań udało się nam praktycznie skompletować już wszystkie klasy. Będziemy mieli sześć klas po 24 uczniów. Jedynie do klasy matematyczno- fizyczno – informatyczej możemy jeszcze przyjąć trzy, cztery osoby, ale to dlatego, że będą dwie klasy tego typu, bo mamy 49 chętnych  – mówi Andrzej Kaszkiel, dyrektor I LO w Suwałkach.

- Ustalając w dobie niżu próg przyjęcia od 100 punktów sporo ryzykowaliśmy, ale udało się.  Był to bardzo dobry nabór i wiążemy z nim duże nadzieje. Cieszymy się, iż rodzice i uczniowie doceniają naszą pracę i to, że skupiamyy się nie tylko na wysokim poziomie edukacji, ale również kształtujemy charaktery młodych ludzi – dodaje Kaszkiel.

Dyrektor podkreśla, iż szkoła powoli zrywa „łatkę” zamkniętej, nieco skostniałej struktury.

- Uczniowie mogą się u nas realizować też artystycznie i sportowo – dodaje.

Zmartwiona wynikami naboru jest z kolei dyrekcja III Liceum Ogólnokształcącego. Do tej pory szkole bez problemów udawało się zebrać po trzydziestu uczniów we wszystkich klasach. W tym roku zostało jeszcze około trzydziestu miejsc wolnych: w klasie biotechnologicznej pięć, matematyczno-fizycznej – cztery, medycznej – cztery, lingwistycznej –siedem, ekonomicznej – jedenaście. W klasie biotechnologicznej i lingwistycznej niektóre przedmioty prowadzone będą w języku angielskim. Komplet uczniów udało się zebrać w klasie humanistycznej.

- Uczniowie zapewne boją się trudności, tego, że nie dadzą rady – mówi Anna Ambrosiewicz, zastępca dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.

Zapewnia, że nie ma się czego obawiać.

- Bardzo długo przygotowywaliśmy się do wprowadzenia klas dwujęzycznych. Jesteśmy pierwszą publiczną szkołą ponadgimnazjalną, która wprowadzila je w Suwałkach.  Będziemy ten kierunek propagować, liczymy, że we wrześniu niektórzy uczniowie po namyśle, debatach rodzinnych, zdecydują się jeszcze na naukę w naszym liceum – dodaje zastępca dyrektora.

Przyznaje również, że wielu młodych ludzi wybrało dwujezyczne VII LO przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej i Prywatne Liceum Ogólnokształcące przy ul. Młynarskiego.

Rzeczywiście, VII LO cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

- W pierwszym roku funkcjonowania szkoły przyjęliśmy czternastu uczniów, rok później – ponad siedemdziesięciu, a od września naukę u nas rozpocznie 101 uczniów – mówi Ewelina Liszewska z sekretariatu szkoły.

- Pewnie będą jeszcze jakieś rotacje. Największym zainteresowaniem cieszyła się klasa biologiczno-chemiczna oraz nowa klasa mundurowa. Kilka miejsc pozostało jeszcze w klasach z rozszerzoną matematyką – mówi.

Pierwszej klasy nie będzie w przyszłym roku szkolnym w IV LO przy ul. Szpitalnej. Nie zgłosiła się bowiem odpowiednia liczba kandydatów.

Wolne miejsca dla uczniów do klas pierwszych są również w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek przy ul. Sejneńskiej, a także w Zespole Szkół Technicznych.

Do klasy technik mechanik w ZST może zgłosić się jeszcze dwunastu chętnych, to klasy technik budownictwa – dziewięciu, w klasie technik teleinformatyk jest jeszcze jedno wolne miejsce. Trzy miejsca zostały w zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Do 22 sierpnia przyjmowane są dokumenty do Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ZST. To jedyna publiczna suwalska szkoła kształcąca dorosłych. Proponuje naukę w liceum ogólnokształcącym, szkole policealnej – technik bhp oraz wiele kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Zespół Szkół nr 6 przy ul. Sikorskiego („Zielna”) może przyjąć siedem osób na kierunek technik informatyk, cztery do klasy technik logistyk oraz dwie do zasadniczej szkoły zawodowej mechanik pojazdów samochodowych.

Dużym powodzeniem „na Zielnej” cieszył się kierunek technik organizacji reklamy, technik elektromechanik oraz technik pojazdów samochodowych. W tej ostatniej klasie będą się nawet uczyły trzy dziewczyny.

Ponad 40 byłych gimnazjalistów wyraziło chęć nauki w klasie technik informatyk. Pierwotnie miała powstać jedna klasa, ale dyrekcja postanowiła utworzyć dwie mniejsze, ponad dwudziestoosobowe. Kilka osób może się jeszcze zgłosić.

O wolne miejsca można również pytać w Zespole Szkół nr 4. Z kolei w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przy ul. Ogrodowej wolne krzesełka są praktycznie we wszystkich klasach, oprócz kierunku technik żywienia.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się liceum mundurowe przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Chęć podjęcia nauki w tej szkole zgłosiło 49 osób, powstaną więc dwie klasy. Z kolei sześć miejsc wolnych jest znowuż w technikum usług fryzjerskich.

Absolwenci gimnazjum, którzy chcą jeszcze zmienić szkołę, powinni przynosić dokumenty do dyrektorów szkół.

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.03.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie