09.10.2015

Suwalski szpital psychiatryczny przechodzi istotne zmiany

Dzięki wartemu 12 milionów złotych projektowi suwalski Szpital Psychiatryczny modernizuje część swoich obiektów. W ramach projektu - „Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej” zostanie też zakupiony nowoczesny sprzęt do pielęgnacji i usprawniania chorych. Projekt jest finansowany z funduszy norweskich i budżetu województwa podlaskiego.

W piątek, 9 października, na drugiej już konferencji w ramach TAPA kierownictwo placówki przedstawiło dotychczasowe działania podjęte w ramach projektu a także zaprezentowano kolejne, które zostaną zrealizowane w najbliższym czasie. Zaproszenie na konferencję  przyjęli przedstawiciele samorządów, Ministerstwa Zdrowia, placówek dyplomatycznych m.in. z Norwegii, Islandii i Szwajcarii oraz środowiska medycznego i pacjentów.

Co ciekawe, konferencja odbyła się w przeddzień obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Wspomniała o tym, otwierająca konferencję, Bożena Łapińska, dyrektor szpitala.

 - W tym dniu powinniśmy pamiętać, aby zachować równowagę w życiu. Miejmy w sobie wiele wrażliwości w stosunku do osób, które wymagają pomocy i naszego wsparcia.

Dyrektor placówki podkreślała, że celem realizowanego projektu jest przede wszystkim poprawa jakości opieki i leczenia nad osobami z zaburzeniami psychicznymi i psychogeriatrycznymi poprzez  stworzenie nowych form aktywnej terapii oraz rozszerzenie działalności suwalskiego szpitala.

- W ciągu kilkunastu miesięcy część obiektów szpitala przejdzie modernizację. Placówka zakupi również specjalistyczny sprzęt medyczny służący do pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów. Dzięki temu uda się również uzupełnić obecny sprzęt o nowe urządzenia wielofunkcyjne, łóżka specjalistyczne oraz zestawy do opieki długoterminowej – mówiła.

Znaczne środki zostaną przy tym przeznaczone na zakup sprzętu, który ma na celu ułatwienie pracy personelu sprawującego opiekę nad przewlekle chorymi. Według dyrektor szpitala inwestycje korzystnie wpłyną na poprawę warunków udzielania świadczeń, a zarazem szpital powiększy swój potencjał do leczenia w lepszych warunkach większej ilości osób. 

- Niemniej ważnym celem tego przedsięwzięcia było nawiązanie trwałej współpracy dzięki organizacji Spartakiad Transgranicznych dla pacjentów z krajów sąsiednich i wymianie doświadczeń w aspekcie metod i form aktywnej terapii – poinformowała Bożena Łapińska.

Odbyły się dwie Spartakiady - w opinii dyrektor - tego rodzaju aktywność,  jak też wszelkie wyjazdy integracyjne z udziałem pacjentów, są trudną do planowania dziedziną terapii w psychiatrii, ale są znakomitym  połączeniem rehabilitacji społecznej, zdrowotnej i psychicznej, sportu, edukacji oraz wypoczynku.

Bardzo ważnym przedsięwzięciem w ramach TAPA są specjalistyczne kursy z dziedziny psychogeriatrii i opieki długoterminowej -  uczestniczą w nim pielęgniarki z oddziałów, w których hospitalizowani są chorzy z przewlekłymi zaburzeniami  psychogeriatrycznymi. 15 pielęgniarek kilka miesięcy wcześniej ukończyło także w ramach projektu kurs kwalifikacyjny do opieki nad przewlekle chorymi. Od 15 października 2015 r.  rozpoczną się natomiast kursy językowe nauki angielskiego, litewskiego i rosyjskiego dla personelu szpitala psychiatrycznego.

- Od 1 grudnia ubiegłego roku działał punkt wsparcia i informacji dla pacjentów z zaburzeniami psychogeriatrycznymi oraz ich rodzin. Praca doradców w punkcie to około 50 osób personelu z naszego szpitala – psychologów, terapeutów, pielęgniarek i rehabilitantów doradza jak wzmocnić zdrowie psychiczne u osób w podeszłym wieku oraz przeciwdziałać kryzysom osób z doświadczeniem choroby psychicznej i z zaburzeniami psychogeriatrycznym. Przez pół roku  punkt odwiedziło około 1500 osób – poinformowała dyrektor Bożena Łapińska.

Jej zdaniem, w konsekwencji, efektem pracy suwalskich specjalistów powinna być poprawa jakości życia osób z zaburzeniami psychogeriatrycznymi i doświadczeniem choroby psychicznej oraz wsparcie dla ich rodzin i opiekunów .

- Jeśli uwzględnimy skalę zjawiska - czyli starzenie się społeczeństwa i choroby towarzyszące na ogół  temu procesowi, staje się oczywiste, że należy odpowiednio się do tego przygotować. Dlatego napisany przez nas projekt  jest spójny z polityką szpitala, wyzwaniami współczesności  i oczekiwaniami chorych oraz otwiera perspektywy dalszego rozwoju placówki – zaznaczała w trakcie konferencji.

Realizowany  projekt Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej bezpośrednio wpisuje się w realizację założeń Programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 i dotyczy obszaru interwencji: Lepsze dostosowanie opieki zdrowotnej w celu sprostania potrzebom szybko rosnącej populacji osób przewlekle chorych.

 




udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.09.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
08.05.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie