14.10.2016

Walka o prawdę o Obławie. Konferencja naukowa w Suwałkach

W Archiwum Państwowym w Suwałkach odbywa się konferencja naukowa pod tytułem "Obława Augustowska – fakty, konteksty, postulaty badawcze".

Historycy podsumowują informacje, które udało się im zebrać w prowadzonych archiwalnych kwerendach na temat Obławy i wyznaczają kierunki badawcze na przyszłość.

Do południa referaty wygłosili prof. dr hab. Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk – „Wojska NKWD Ochrony Tyłów 3 Frontu Białoruskiego 1844-1945”, dr Tomasz Łabuszewski z IPN – „Cena wolności – Obława Augustowska jako odwet za przywiązanie do polskości, Piotr Łapiński „Bój nad jeziorem Brożane (15 lipca 1945 r.) – mity i rzeczywistość oraz Zbigniew Kaszlej z klubu Historycznego im. AK w Augustowie – „Akta Urzędu Stanu Cywilnego w Augustowie jako źródło wiedzy o ofiarach Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.”

Oprócz historyków w konferencji biorą udział samorządowcy, radni sejmiku wojewódzkiego, uczniowie i przede wszystkim krewni osób zaginionych w lipcu 1945 roku. Ci, którzy wcześniej nie oddali próbki swojego DNA, mogą to zrobić do 15.00.

- Obława Augustowska stała się symbolem determinacji w dążeniu do prawdy. W jej upamiętnienie włączają się kolejne środowiska. Jest uchwała o Obławie, są filmy, piosenki. Stan wiedzy o tym tragicznym wydarzeniu jest nieporównywalnie większy niż kilka lat temu, ale bez odkrycia miejsca pochówku ofiar, wiedza ta nie będzie pełna – napisał w specjalnym liście do uczestników suwalskiej konferencji Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Odczytała go Barbara Bojaryn – Kazberuk z białostockiego IPN.

Historycy i prokuratorzy cały czas liczą na przełom, choć mają świadomość, że sytuacja jest bardzo skomplikowana.

- IPN stoi na stanowisku, że należy dążyć do zebrania jak najszerszej wiedzy na temat wydarzeń lipca 1945 roku. Trzeba zebrać jak najwięcej nazwisk osób, które mogły zaginąć. Dla krewnych ofiar, mieszkańców Sejneńszczyzny, Ziemi Augustowskiej obława wciąż jest wielką raną, spowodowała ogrom cierpień – czytała Bojaryn-Kazberuk.

Podkreśliła, iż wiedza o obławie jest większa niż kilka lat temu dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodzin, prokuratorów i historyków.

Około 13.00 swoje referaty odczytają: Andrzej Matusiewicz z Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego „O łaskawe powrócenie z Rossji mego ojca…”- listy dzieci z Filipowa do ministra Hilarego Minca, Tadeusz Radziwonowicz  z Archiwum Państwowego w Suwałkach – „W drodze do prawdy – rodziny w poszukiwaniach swoich bliskich – ofiar Obławy Augustowskiej (od lat czterdziestych po sześćdziesiąte XX w.), dr Teresa Kaczorowska „Obława Augustowska w oczach świadków historii”, dr Jan Jerzy Milewski „ Stare i nowe kontrowersje wokół Obławy Augustowskiej”, a po 14.00 ostatni referat wygłosi podsumowanie Barbara Bojaryn – Kazberuk „ Obława Augustowska – próba bilansu”.

- Takie spotkania są bardzo ważne, ponieważ pozwalają uporządkować wiedzę na temat Obławy oraz wyznaczyć cele na przyszłość – podkreślała prezes IPN w Białymstoku.

(just)

[04.03.2015] Obława Augustowska. Czas mija, a my jesteśmy bezsilni

[26.05.2016] Wielki sukces Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Suwałk

udostępnij na fabebook
14.10.2016, 08:02:24

Suw

Walka o prawdę - moim zdaniem nie o walkę powinno tu chodzić, ale pokazanie prawdy. Prawdy o ludziach, nie ukierunkowanej na obecne trendy polityczne, bez obustronnego zacietrzewienia.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.03.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie