23.08.2016

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA świętuje 65-lecie!

65 lat – tyle historii zawarte w jednej liczbie. Stanowi ona o wieku dostojnego Jubilata i o tym, że Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest jednym z najstarszych zespołów tego typu w Polsce. Suwalski Osrodek Kultury wszystkich dawnych, byłych i obecnych tancerzy, muzyków i chórzystów zaprasza do budowania jubileuszowej Księgi Wspomnień ZPiT SUWALSZCZYZNA. Prosi o nadsyłanie swoich relacji, opowieści, zdjęć, aby w tworzonym niezwykłym wydawnictwie każdy mógł odnaleźć i wskazać siebie.

Kogo nie wymieniono w spisach, listach, kronikach zespołu? Czyją historię pominięto lub nie została podana i zapisana tak, by cieszyła wspomnieniem i budziła ciekawość potomnych? Biuro Jubileuszu rozpoczęło publikowanie historii Zespołu – z kronik, książki jubileuszowej z 2000 r. i z pamięci dawnych członków „Suwalszczyzny”. Materiały, wspomnienia i zdjęcia prezentujemy na stronie internetowej www.DziedzictwoSuwalszczyzny.soksuwalki.eu .

Można je nadsyłać na adres redakcji wspomnień: Suwalszczyzna@soksuwalki.eu

Historię zespołu opisywano już wielokrotnie. Warto wspomnieć najważniejsze nazwiska: Bolesława Walczuka, Józefa Czeszkiewicza i Henryka Szynkowskiego, którzy „Suwalszczyznę” powołali do życia. Zawsze wymieniać należy choreografów, którzy wytężoną pracą i twórczymi zdolnościami rozwijali zespół i utrzymywali go w ciągłości nie tylko tańca, ale i przyjaźni, które trwają niezmiennie od lat: Irenę Goerke, Krystynę Rekosz, Jerzego Śniechowskiego, Giedymina Wróblewskiego, Jarosława Wojciechowskiego, Małgorzatę Wojdełko. W pamięci trzeba mieć muzyków, którzy towarzyszyli i towarzyszą zespołowi, tworząc jego niepowtarzalny charakter: Mariana Szaryńskiego, Zdzisława Wyszkowskiego, Aleksandra Witkowskiego, Bernarda Michniewicza, Krzysztofa Krzesickiego…

Pierwsze koncerty to muzyka „ludowa, masowa i radziecka” oraz pieśni do tekstów suwalczanki Marii Konopnickiej. Później powstały taneczne regiony Polski – Opoczno, Rzeszów, Kurpie, Wielkopolska, a wraz z nimi bogata kostiumeria zespołu. Jednocześnie kierownictwo ciągle dążyło do wiarygodnej rekonstrukcji i upowszechniania naszych własnych suwalskich tradycji. W ostatnich latach staranie to zaowocowało unikatową formułą widowisk taneczno- teatralnych: „Kochajmy się”, „W podsuwalskiej oberży” oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”

Pieśni i tańce Suwalszczyzny – wielu nie usłyszałoby ani cząstki tego, gdyby nie nasz dostojny Jubilat. Historia rozpoczęta w 1951 roku wciąż trwa, choć z dwiema przerwami, do dzisiaj. Kolejne pokolenie otwiera własny rozdział w pięknej historii Zespołu.

Obchody Jubileuszu 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Mecenatem Kultury objęły firmy: RESO Europa Service oraz Stacja Paliw Oil Transfer Development, Partnerem Strategicznym Obchodów jest Hotel Szyszko Biuro Usługowo-Handlowe MIRAGE Mirosław Szyszko, Sponsorami: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Suwałkach oraz Bank Spółdzielczy w Suwałkach, dzięki ich wsparciu jubileusz zyska wspaniałą, niezapomnianą oprawę.

Patronat medialny sprawują zawsze życzliwe SUWALSZCZYŹNIE media, dzięki którym docieramy do szerokiej rzeszy odbiorców, przyjaciół i miłośników Zespołu: Telewizja Polska oddział w  Białymstoku, Telewizja Suwałki, Radio Białystok, Radio 5, Gazeta Współczesna, Dwutygodnik Suwalski; portale: Niebywałe Suwałki, Suwałki Info, Suwałki 24.   

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


KS Wasilków


Wigry Suwałki

04.05.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.05.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
04.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie