23.01.2020

Druga obwodnica Augustowa. GDDKiA przeanalizuje wariant burmistrza, boją się Sejny

W środę, 22 stycznia w Urzędzie Miejskim w Augustowie odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju. Przybili na nie przedstawicieli GDDKiA, a także wielu mieszkańców miasta.

Sprawa południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa wzbudzała wiele kontrowersji, na posiedzeniu wyjaśniono jednak wiele wątpliwości. Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa stanowczo zaprotestował przeciwko wariantom przedstawionym przez GDDKiA i powrotowi TIR -ów do miasta, przedstawił także swoją propozycję przebiegu obwodnicy, którą jednogłośnie poparła Komisja Rozwoju Rady Miasta.

Przypominamy: Polska została zobowiązana unijną dyrektywą do przywrócenia ruchu ciężarowego m.in. na drogę krajową nr 16, wobec tego budowa południowo-wschodniej obwodnicy jest niezbędna. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaproponowała warianty, które zakładały powrót TIR -ów na ulice miasta, albo wiązałby się ze zniszczeniem walorów przyrodniczych w okolicy jezior Sajno i Sajenek. Mirosław Karolczuk - Burmistrz Augustowa odrzucił takie warianty przebiegu obwodnicy i zaproponował swój - omijający z daleka Augustów i nieingerujący w tereny rekreacyjne.

- Bardzo się cieszę, że komisja jednogłośnie przyjęła mój projekt uchwały i zaproponowany przeze mnie przebieg obwodnicy. Tym bardziej, że kilku radnych głosujących dzisiaj za moim wariantem jeszcze kilka dni temu wyrażało kategoryczny sprzeciw wobec budowy obwodnicy w jakimkolwiek wariancie. Augustów musi mówić jednym, zdecydowanym głosem - tylko wtedy zostaniemy wysłuchani […] - mówił burmistrz Mirosław Karolczuk

Koncepcja burmistrza zakłada budowę około 16-kilometrowego odcinka ze wsi Zielone (rejon Kolnicy) do wsi Dalny Las.:- Obwodnica będzie nieco dłuższa, ale w całości przebiegnie przez grunty Skarbu Państwa. Omie Augustów i przejmie ruch od strony Lipska.  To też jest istotne w kontekście planów uruchomienia przejścia granicznego w Lipszczanach – tłumaczył burmistrz.

Przedstawiciele białostockiej GDDKiA zapewnili na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej, że przyjrzą się tej koncepcji. Ostateczna decyzja będzie należała do GDDKiA w Warszawie.

Obawy Sejn

Tymczasem już w br. rozpoczną się prace przy modernizacji drogi krajowej nr 16 na odcinku od ulicy Turystycznej w Augustowie do Głębokiego Brodu koło Gib. Inwestycja ma zostać ukończona w 2022 roku. Niebawem rozpocznie się też budowy odcinka via Balticy od strony Suwałk do Budziska. Samorząd Sejn obawia się, że na ten czas znowu TIR- y będą przejeżdżać przez miasto. Stąd też burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski negocjuje z zarządem województwa podlaskiego zamianę ulic: chce przekazać województwu miejską ulicę Wojska Polskiego, a wziąć za to główną ulicę Piłsudskiego.  Część ulicy Wojska Polskiego została niedawno zmodernizowana, a w kolejce drugi jej odcinek. Ulica Piłsudskiego to wojewódzka droga nr 653, po której może jeździć ciężki sprzęt. Gdyby dokonano zamiany, to centrum Sejn zostałoby odciążone od takiego z ruchu.

 

WYG

Źródło i fot: UM Augustów

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.07.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.10% 4.5239 4.6153
USD 0.49% 4.1930 4.2778
GBP 0.37% 5.1417 5.2455
CHF 0.18% 4.2846 4.3712
06.04.2020

WIĘŹBY DACHOWE

Dodaj nowe ogoszenie