W Puszczy Augustowskiej, w okolicach wsi Okółek, w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej przed Ich egzekucją odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia znaków pamięci poświęconych Ofiarom Obławy Augustowskiej.
Nowe miejsce pamiÄ™ci to pomnik Chrystusa Frasobliwego z przerzuconym przez ramiÄ™ pÅ‚aszczem wojskowym, dzwon oraz krzyż, który przedtem staÅ‚ na GibiaÅ„skiej Golgocie, symbolicznym grobie pomordowanych..
Wciąż nieznane jest miejsce pochówku okoÅ‚o 2 tys. ofiar przeprowadzonej przez sowietów już po zakoÅ„czeniu II wojny, w lipcu 1945 roku obÅ‚awy. W poniedziaÅ‚ek, 16 maja br. w wydzielonym 77 lat temu miejscu dla grupy aresztowanych przeznaczonych na Å›mierć przez rozstrzelanie cześć i hoÅ‚d oddali czÅ‚onkowie rodzin ofiar, mieszkaÅ„cy, przedstawiciele duchowieÅ„stwa, harcerzy, mÅ‚odzieży, wÅ‚adz, sÅ‚użb mundurowych.
Uroczystość zorganizowaÅ‚ ZwiÄ…zek PamiÄ™ci Ofiar ObÅ‚awy Augustowskiej na czele z ks. StanisÅ‚awem Wysockim, który w obÅ‚awie straciÅ‚ ojca i dwie siostry oraz SpoÅ‚eczny Komitet Organizacji ÅšwiÄ…t PaÅ„stwowych i Rocznic Historycznych, któremu przewodniczy poseÅ‚ na Sejm RP JarosÅ‚aw ZieliÅ„ski. Oprócz nich, gÅ‚os zabraÅ‚a m.in. Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zarazem dyrektor Instytutu SolidarnoÅ›ci i MÄ™stwa imienia Witolda Pileckiego, która ówczesne kÅ‚amstwa i zbrodnie Rosjan porównaÅ‚a do obecnie dokonywanych na Ukrainie.
WD