27.06.2014

Janówka. Będą odszkodowania za zniszczone domy

Koszt naprawy domów, których ściany popękały w czasie budowy obwodnicy Augustowa, pokryje ubezpieczenie Zarządu Dróg Wojewódzkich. To on zgodził się bowiem na zniesienie ograniczeń dla ciężkiego sprzętu przejeżdżającego przez Janówkę. Rolnicy mają nadzieję, że to już koniec ich problemów.

- Sprawa domów jest na dobrej drodze. Dyrektor Sulima kazał każdemu indywidualnie opisać zniszczenia i przesłać pisma do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - mówi Barbara Łada. W domu mieszkającej w Janowce kobiety, popękały ściany. Podobnie sytuacja wygląda w domach jej sąsiadów.

Mieszkańcy wsi leżącej przy drodze wojewódzkiej uważają, że winnym sytuacji jest właśnie Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. To on pozwolił na zdjęcie znaków ograniczenia dla ruchu ciężarówek. Poskutkowało to tym, że codziennie przez Janówkę przejeżdżał sznur wywrotek ze żwirem.

Dopiero interwencja wojewody przyniosła zainteresowanie urzędników tematem. Wcześniej drogowcy potrafili tłumaczyć się, że mieszkańcy Janówki są sami sobie winni, skoro wybudowali się zbyt blisko drogi. Nie wspominali przy tym, że wiele z domów w tej wsi, powstawało w czasach, gdy droga służyła tylko wozom konnym.

W tym tygodniu w Augustowie wszystkie strony sporu wzięły udział w spotkaniu. Oprócz osób, które domagają się odszkodowań, pojawili się też Józef Sulima, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz przedstawiciele Budimexu, budującego Obwodnicę Augustowa oraz firmy PORR która jest wykonawcą obwodnicy Bargłowa. Zaproszono też właścicieli okolicznych kopalni żwiru i kruszyw.

Mieszkańcom przedstawiono procedury dotyczące starań o odszkodowanie. Najpierw niezbędne jest złożenie wniosku do zarządcy drogi, którym w tym wypadku jest Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ten przekaże wniosek do ubezpieczyciela. Tym samym dyrekcja Zarządu Dróg wzięła odpowiedzialność za uszkodzone budynki i umożliwienie ciężarówkom przejazdu przez Janówkę.

(mkapu)

[05.05.2014] Będą rozmowy z właścicielami popękanych domów

[31.03.2014] Budują obwodnicę Bargłowa, a w Janówce pękają ściany

[11.03.2014] Ciężarówki ze żwirem rozjeżdżają Janówkę

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie