11.04.2019

Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Dziś część matematyczno - przyrodnicza

Uczniowie trzecich klas gimnazjów przystąpili dziś do egzaminu z części matematyczno przyrodniczej. Od 9.00 odpowiadali na pytania z zakresu przedmiotów przyrodniczych – biologii, geografii, chemii i fizyki, a o 11.00 rozpoczął się półtoragodzinny egzamin z matematyki.

Tegoroczny egzamin jest podwójnie wyjątkowy. Po pierwsze, to ostatni w egzamin gimnazjalny. Po reformie oświaty obecnego rządu gimnazja są w stanie „wygaszania”, a po drugie odbywa się on w czasie ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Jak informuje Urząd Miasta, we wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki, egzamin gimnazjalny 10 kwietnia przebiegł bez zakłóceń. Przystąpiło do niego 597 uczniów. W sumie w województwie podlaskim w 228 szkołach egzamin gimnazjalny zdaje ponad 10 tys. osób. W czwartek sprawdzian także rozpoczął się bez problemów.

Sprawna organizacja egzaminów to wielka zasługa dyrektorów szkół, którzy z jednej strony solidaryzują się ze strajkującymi koleżankami i kolegami, z drugiej za punkt honoru obrali sobie sprawne przeprowadzenie egzaminów, tak aby uczniowie bez problemów, z kompletem dokumentów mogli opuścić szkołę.

Zdaniem gimnazjalistów, wczorajszy egzamin był raczej łatwy. Pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie dotyczyły m.in. starożytnych igrzysk olimpijskich, podbojów arabskich, unii w Krewie, soboru z 1545 roku, dynastii Tudorów, rewolucji francuskiej czy losów państwa pod zaborami. W częśći z WOS pojawiło się m.in. pytanie czynne i bierne prawo wyborcze, czy o PIT-37.

Oprócz odpowiedzi do tekstu i ćwiczeń z języka polskiego, zdający musieli napisać rozprawkę na temat: "Czy warto bronić swoich przekonań?".

Jutro gimnazjaliści zmierzą się z językiem obcym nowożytnym na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpi do egzaminu, będzie go pisał w drugim terminie – 3, 4 i 5 czerwca. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Tydzień później, podczas zakończenia roku szkolnego otrzymają je na piśmie. 

 

Fot. Gimnazjum nr 3 w Suwałkach

(just)

 

[09.04.2019] Nauczyciele strajkują, ale egzaminy gimnazjalne powinny odbyć się bez zakłóceń

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.16% 4.2120 4.2970
USD 0.31% 3.7494 3.8252
GBP 0.11% 4.6987 4.7937
CHF 0.30% 3.8209 3.8981
Dodaj nowe ogoszenie