21.05.2020

Budowa trasy Via Baltica nie została wstrzymana. Co dalej z radzieckim samolotem szturmowym?

Za fantastyczne odkrycie uważają wykopanie przez drogowców w Słobódce koło Szypliszk szczątków samolotu IŁ-2 nie tylko miejscowi, ale historycy i archeolodzy.

Resztki szturmowego samolotu, znajdujące się 6 metrów pod ziemią, były kolejnym, po bunkrach Kocha, czyli pozostałościach niemieckiej linii obrony, znaleziskiem z II wojny światowej na rozpoczętej przed kilkoma tygodniami budowie odcinka drogi ekspresowej S61 Suwałki - Budzisko.

- Pierwszy raz jednak natrafiliśmy na coś tak wyjątkowego - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, wojewódzki konserwator zabytków w Białymstoku. - Produkowany od 1938 roku samolot szturmowy IŁ-2 był nazywany latającym czołgiem. Znalezienie dobrze zachowanych części potwierdziło powtarzaną przez mieszkańców Słobódki historię o zestrzeleniu samolotu przez Niemców najprawdopodobniej w 1944 roku.  

 

 

Każdy odnaleziony zabytek archeologiczny staje się własnością Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Silnika, działka pokładowego czy radiostacji do urzędu przecież nie zabierzemy - przekonuje Małgorzata Dajnowicz. - Myślę, że w tej sprawie coś do powiedzenia będzie miało Ministerstwo Obrony Narodowej.

I rzeczywiście, znaleziskiem natychmiast i to bardzo mocno zainteresowało się Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

- Mamy nadzieję, że dzięki decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków szczątki IŁa-2 trafia do nas, poddane zostaną renowacji i zostaną wyeksponowane na wystawie głównej - mówi Paweł Pawłowski, dyrektor placówki w Dęblinie. Świetnie zachowany silnik Mikulin 38 F chcemy pokazywać obok silnika samolotu Messerschmitt 109. W zestawieniu, te silniki będą pokazywały historię II wojny światowej. 

Jak pisaliśmy wczoraj, wtorkowo-środowe odkrycie w Słobódce  jest o tyle ciekawe, że silnik samolotu zachował się w doskonałym stanie (są nawet tabliczki znamionowe), podobnie radiostacja, jak i wydobyte działko. 

Jak informuje Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, resztki Iła zostały wydobyte podczas prac związanych z wymianą gruntu. Konserwator zabytków nie uznał znaleziska za odkrycie archeologiczne, a tylko wojenne i w związku z tym roboty nie zostały wstrzymane. Prace wokół trwają nadal, ale w obecności nadzoru archeologicznego.

WD

Fot. górne Jan Giełażys Studio JGK

Zdjęcia poniżej GDDKiA

Fot. GDKiA

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.21.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4865 4.5771
USD 0.43% 3.7000 3.7748
GBP 0.08% 5.0370 5.1388
CHF 0.13% 4.1659 4.2501
21.01.2021

Doradca PZU

Dodaj nowe ogoszenie