10.03.2021

Litwa. Szczepienie jedną serią szczepionki AstraZeneca zostało zawieszone

Litewska Państwowa Agencja Kontroli Leków, po otrzymaniu informacji od właściwych władz Austrii, zaleciła we wtorek, 9 marca czasowe zawieszenie stosowania na Litwie szczepionki AstraZeneca serii ABV5300.

Według szefa Państwowej Agencji Kontroli Leków (IARC) Gytisa Andrulionisa, służba otrzymała późnym niedzielnym wieczorem powiadomienie z Austriackiej Agencji Leków, że stosowanie jednej szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 zostało zawieszone, ponieważ u niedawno zaszczepionej osoby zdiagnozowano zakrzepicę mnogą. Mężczyzna zmarł 10 dni po szczepieniu. Inna osoba w Austrii ma zator tętnicy płucnej, jest leczona w szpitalu i wraca do zdrowia.

W ubiegłym tygodniu austriacka medyczna służba nadzorcza zgłosiła 43 zgony po szczepieniu szczepionką konsorcjum Pfizer-BioNTech i Astra Zeneca, ale nie ustalono żadnego związku z lekiem.

„Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Zdrowia odnotowało 43 zgony w okresie zbliżonym do szczepionki COVID-19 (42 - Pfizer - BioNTech, 1 - AstraZeneca)” - czytamy w raporcie. Zgodnie z dokumentem „do tej pory nie ma faktów związanych ze szczepionką, dochodzenie trwa”.

Liczba zgłoszeń o podejrzewanych skutkach ubocznych po szczepieniu koronawirusem w Austrii wzrosła od początku szczepień do 9 667. Najwięcej, bo 6 098 zgłoszeń zanotowano po szczepieniu szczepionką AstraZeneca. Na drugim miejscu jest Pfizer - BioNTech - 3 312 zgłoszeń różnych reakcji. Trzecia to Moderna z 257 informacjami.

Litewska Państwowa Agencja Kontroli Leków zaproponowała więc Ministerstwu Zdrowia (SAM) tymczasowe zawieszenie stosowania tej serii szczepionek na Litwie, co też zostało uczynione.

- Dopóki nie otrzymamy więcej informacji od Europejskiej Agencji Leków i nie zostanie ustalone, że tak naprawdę nie ma związku między powyższymi przypadkami zakrzepicy zarejestrowanymi w Austrii a szczepieniami, nie będziemy szczepić tą szczepionką. Europejska Agencja Leków przejęła również koordynację i ocenę problemu. Jej zdaniem nie ma powodu do zmartwień, ponieważ te poważne działania niepożądane i śmierć nie są związane ze szczepieniem. Jednak, aby zachować jak największą ostrożność i uniknąć ewentualnych ostrych reakcji zdrowotnych lub błędnych interpretacji w celu ochrony zdrowia ludzkiego, zaproponowaliśmy Ministerstwu czasowe odłożenie tych dawek szczepionki - oświadczył Gytis Andrulionis.

Na Litwie u osób, które, już zaszczepioną tą serią szczepionek nie stwierdzono możliwych skutków ubocznych związanych z zakrzepicą. Tylko kilkanaście zgłoszeń dotyczyło bólów głowy, ramion, gorączki i zmęczenia.

11 lutego dostarczono na Litwę 9600 szczepionek z tej serii, z czego nie użyto 1932 dawek. Szczepionki z serii ABV5300 zostały dostarczone do 17 krajów Unii Europejskiej. Luksemburg, Estonia, Grecja, Austria i obecnie także Litwa zawiesiły obecnie stosowanie tej serii szczepionek AstraZeneca.

Litewskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia i międzynarodowi eksperci podkreślają, że nie ma obiektywnych powodów do zmartwień.. Na podstawie danych z badań klinicznych choroba zakrzepowo-zatorowa nie jest typowym działaniem niepożądanym produktu AstraZeneca. Rozpoczęta międzynarodowa analiza zgłoszeń skutków ubocznych również nie wskazuje na podobne przypadki w przeszłości. Aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne i rozwiać wątpliwości, celem jest sprawdzenie wszelkich domniemań dotyczących bezpieczeństwa szczepionek.

Ministerstwo Ochrony Zdrowia Republiki Litewskiej informuje, że Litwa stale monitoruje i analizuje wszelkie informacje o podejrzewanych działaniach niepożądanych po szczepionce COVID-19 i podejmuje odpowiednie działania.  Przypomina też, że w połowie stycznia proces szczepień został już na krótki czas zawieszony z powodu użycia szczepionek BioNTech i Pfizer, kiedy SAM został poinformowany o potencjalnie uszkodzonym łańcuchu chłodniczym podczas transportu. Proces szczepień wznowiono po uzyskaniu oficjalnej zgody przedstawicielstwa firmy Pfizer na Litwie w sprawie ewentualnego dalszego stosowania szczepionki.

 

WYG

Źródło i fot: Ministerstwo Ochrony Zdrowia RL

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie