27.01.2023

Nowy park w Suwałkach powinien być po drugiej stronie ulicy Świerkowej. Po to też te konsultacje

W następny poniedziałek, 6 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy ocenią cztery koncepcje parku za komendą policji, u zbiegu Nowomiejskiej i Świerkowej. Dużo lepszym miejscem byłby plac pod drugiej stronie Świerkowej, przy Aquaparku.

Taką świadomość mają też władze Suwałk, które przez kilka ostatnich lat próbowały zamienić się działkami z firmą działającą na rzecz francuskiej sieci Intermarche. Ponad 10 lat temu, za 4,3 mln zł  kupiła ona od miasta 1,5-hektarowy teren po południowej stronie ul. Świerkowej, u zbiegu z Jana Pawła II, przy Aquaparku i Urzędzie Gminy. Później dopłaciła 300 tys. zł tytułem kary za to, że nie rozpoczęła tam żadnej budowy.

- Po raz pierwszy spotykam się z takim inwestorem, który nabył teren i nic z nim nie robi – nie krył Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podczas piątkowej konferencji poświęconej nowemu parkowi.  – Między hotelem Loft a Aquaparkiem i trochę dalej w stronę Świerkowej jest już urządzony teren rekreacyjny z placem zabaw i namiastka parku. Dalej mamy zadrzewiony obszar, na którym miał stanąć market Intermarche. Sensowniej byłoby go zagospodarować na park. W zamian oferowaliśmy tej sieci nawet trochę większy, bo blisko 2-hektarowy teren za komendą. Były już ustalenia, dotyczyły także przebudowy układu komunikacyjnego, doszliśmy do porozumienia, ale niestety nie doszło do finalizacji.  Dlatego, z bólem serca, wracamy do planu budowy parku u zbiegu Świerkowej z Nowomiejska i rozpoczynamy konsultacje społeczne w tej sprawie.

 

 

Klamka jeszcze nie zapadła

Byłoby najlepiej, gdyby podczas konsultacji społecznych mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za tym, że chcą jednak parku po drugiej stronie ulicy. Rada Miejska przyjęłaby nowy plan zagospodarowania, zawierający inwestycje celu publicznego. Wówczas byłoby można wywłaszczyć Intermarche i wypłacić mu odszkodowanie. Potrzebne pieniądze mogłyby pochodzić na przykład ze sprzedaży placu za komendą.

- Są pewne pomysły, nic nie jest jeszcze przesądzone - mówił Czesław Renkiewicz. – W projekcie unijnym, pozyskanie gruntu nie było kosztem kwalifikowanym, ale może w 20 proc. podlegałoby zwrotowi – zastanawiał się głośno.

Spełnianie wyborczych obietnic

Utworzenie nowego parku na osiedlu Północ było jednym z punktów programu wyborczego Czesława Renkiewicza i jego ugrupowania „Łączą nas Suwałki”. Pieniądze na zrealizowanie tej obietnicy są już zapewnione w ramach tzw. ZIT-u – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, formie współpracy samorządów finansowanej z Funduszy Europejskich. Taka współprace nawiązały Miasto oraz Gmina Suwałki, które na realizacje różnych projektów otrzymają 38,8 mln euro. Część tej kwoty przeznaczona jest na inwestycje związane  przystosowaniem się do zmian klimatycznych, a więc także na budowę parku.

 

 

- Jeżeli uporamy się z procedurami, do realizacji inwestycji moglibyśmy przystąpić już w przyszłym roku  - mówił prezydent Suwałk.

Podczas konferencji wystąpili obok niego Tomasz Drejer i Olga Wasilewska z Zakładu Dróg i Zieleni, autorka jednej z czterech przygotowanych przez architektów zieleni i urzedników koncepcji-wariantów budowy parku na miejskiej prawie 2-hektarowej działce u zbiegu Świerkowej i Nowomiejskiej. Przy tej ostatniej ulicy na około tysiącu metrów kw. funkcjonuje samoobsługowa myjnia samochodowa. Jej właściciel zwrócił się do radnych i władz z prośbą, by myjnia działała dłużej niż do 2025 r., kiedy kończy się umowa dzierżawy terenu.

 

 

Konsultacje społeczne, podczas których będzie można oceniać, uzupełniać warianty, wybierać je lub nie wybierać potrwają do 12 marca.  Już 8 lutego o 15.30 w Aquaparku rozpocznie się otwarte spotkanie z mieszkańcami, a podczas konferencji prasowej warianty omówił dyrektor ZDiZ Tomasz Drejer.

Wariant I - błonia, z szacunkiem dla udeptanych ścieżek, myjnia pozostaje 

Koncepcja bazuje na wydeptanych, już istniejących ścieżkach i uwzględnia miejsca, którymi aktualnie przemieszczają się piesi. Dużo nowych nasadzeń oraz niewielki placyk na potrzeby np. czasowych wystaw. W tym wariancie myjnia samochodowa pozostaje.

 

Wariant II - większe błonia, z miejscem na koncerty i pikniki kwaleryjkie 
W koncepcji zapronowano ścieżkę spacerową oraz duże błonia, na których mógłby np. odbywać się tak jak dotychczas piknik kawaleryjski, a na co dzień teren mógłby być miejscem spotkań i pikników rodzinnych. Myjnia zostaje zastąpiona skupiskiem drzew.

 

Wariant III - ze ścieżkami dla rowerzystów, biegaczy, rolkarzy 
To propozycja dla aktywnych. Dwie ścieżki w kształcie okręgów łączące się ze sobą to propozycja dla rolkarzy, rowerzystów ale też i biegaczy. Dzieci uczące się jazdy na rowerze będą mogły pod okiem rodziców bezpiecznie jeździć dwuśladami, a osoby chcące pobiegać będą miały idealną przestrzeń do ruchu.

 

Wariant IV - też dla aktywnych, ale z małą gastronomią
Jest bliźniaczo podobny do poprzedniej wersji ale uwzględnia również małą gastronomię – czyli miejsce gdzie mogłaby się znaleźć mała knajpka bądź cukiernia.

 

 

Od 6 do 19 lutego będzie można składać uwagi, sugestie, co należałoby  poprawić w zaproponowanych wariantach.

- Po zakończeniu tego etapu i zebraniu uwag zostaną one rozpatrzone i ewentualnie uwzględnione w projektach, a następnie od 27 lutego do 12 marca przeprowadzone będzie głosowanie internetowe, które wskaże ostateczny wybór suwalczan. Zwycięska koncepcja zostanie zrealizowana - zapewniają urzednicy.

Wojciech Drażba

Żródło: UM Suwałki

Fot. Suwalki24.pl

[09.08.2019] Nie będzie Intermarche ani Bricomarche w Suwałkach. To może tam zlokalizować park miejski? [zdjęcia]

[15.06.2019] Teren między Nowomiejską, Pułaskiego i Świerkową. Po 40 latach osiedle, park, market i ulica [foto]


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie